107,6 FM

Przewodniczący KEP: niedziela 16 sierpnia Dniem Solidarności z mieszkańcami Bejrutu

Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii - napisał w apelu skierowanym do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący episkopatu prosił, aby oprócz modlitwy, w niedzielę 16 sierpnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po mszach świętych zorganizować zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych za pośrednictwem Caritasu Polska.

"Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritasu Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości" - napisał abp Gądecki.

Podziękował również za dotychczasową pomoc polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc i walczyć o zdrowie i życie ofiar.

Z ostatnich informacji wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji wzrosła do 135. Około 5 tys. osób jest rannych. W związku z sytuacją libański rząd ogłosił stan wyjątkowy dla miasta Bejrut, który ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) skonfiskowanej przez władze.(PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama