107,6 FM

Ziemia Święta. Odkryto kościół z VIII w. w pobliżu góry Tabor

Archeolodzy odnaleźli świątynię bizantyńską w Kefar Kama w Dolnej Galilei. Obiekt miał imponujące rozmiary, posiadał trzy absydy. Prawdopodobnie był częścią klasztoru.

 

Wioska Kefar Kama jest oddalona o 10 km od góry Tabor. Odkrycia VIII-wiecznego bizantyńskiego kościoła dokonano tu dzięki współpracy izraelskiego Urzędu ds. Starożytności i Instytutu Uniwersyteckiego Kinneret.

Świątynia miała 12 m szerokości i 36 m długości, dziedziniec, narteks [kryty przedsionek - przyp. aut.] dla katechumenów, trzy nawy i trzy absydy. Ten ostatni fakt jest dość rzadki, ponieważ w czasach bizantyńskich kościoły na tym terenie miały tylko jedną absydę.

Nawy miały posadzki mozaikowe - ślady wskazują na dekoracje w formie polichromii z motywami geometrycznymi i roślinnymi w kolorach niebieskim, czarnym i czerwonym. Wśród znalezionych artefaktów jest także mały relikwiarz w kształcie kamiennej skrzyneczki.

W miejscowości Kefar Kama na początku lat 60. ubiegłego wieku został odkryty także mały kościół z dwiema kaplicami, najprawdopodobniej z pierwszej połowy VI wieku. Według prof. Motiego Aviama z Instytutu Kinneret, był to pewnie kościół wiejski, podczas gdy ten ostatnio odkryty stanowił zapewne część klasztoru znajdującego się na obrzeżach miejscowości.

"To nowe odkrycie podkreśla wagę chrześcijańskiego miejsca Kefar Kama w epoce bizantyjskiej" - pisze największy włoski dziennik katolicki "Avvenire". "W przeszłości niektórzy archeolodzy wysuwali hipotezę, że obecne centrum miejskie może pokrywać się ze starożytnym Helenopolis, które cesarz Konstantyn założył na cześć swojej matki Heleny. Inna hipoteza umieszcza jednak Helenopolis w pobliżu wioski Daburija" - tłumaczy prof. Aviam, pozostawiając pytania otwartymi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama