107,6 FM

Globalna turystyka poniosła straty rzędu 320 mld dolarów

Z powodu pandemii koronawirusa globalna turystyka poniosła straty rzędu 320 mld dolarów, a 120 mln miejsc pracy jest zagrożonych - poinformował we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Turystka odpowiada za 7 proc. światowej wymiany handlowej, "zatrudnia jedną na dziesięć osób na Ziemi i daje środki do życia setkom milionów" - oznajmił Guterres podczas wideokonferencji prasowej. Dla niektórych krajów turystyka stanowi ponad 20 proc. PKB - dodał.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z powodu pandemii Covid-19 obroty sektora turystycznego na świecie zmalały o ponad połowę.

Przedstawicielka Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) ds. badań rynku Sandra Carvao poinformowała, że straty poniesione przez sektor w tym roku to "ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku".

W maju UNWTO w komunikacie podkreśliła, że pomimo powolnego ożywienia w turystyce, zwłaszcza na półkuli północnej, "wskaźnik zaufania ustalony przez UNWTO wykazuje historyczne najniższe wartości". Wśród głównych zagrożeń wymieniane jest "odrodzenie się wirusa i ryzyko nowych blokad" w krajach w związku z pandemią.

Na początku maja UNWTO prognozowała spadek liczby turystów zagranicznych o 60-80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama