107,6 FM

Zapraszamy na transmisję z prezentacji serwisu „Twarze Solidarności”

Dziś ruszył serwis „Twarze Solidarności”. O godz. 12 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” odbyła się jego prezentacja. Autor koncepcji serwisu, dr Andrzej Grajewski przedstawił między innymi nieznane dotychczas dokumenty sowieckie dotyczące „Solidarności”.

🔴 LIVE – Nieznane dokumenty sowieckie oraz nowy portal o „Solidarności” – konferencja prasowa
IPNtvPL

 

Autor koncepcji serwisu twarzesolidarnosci.gosc.pl dr Andrzej Grajewski zaprezentował nieznany szerzej dokument opisujący reakcję KGB na wydarzenia w Polsce z sierpnia 1980. Pojawia się w nim sugestia udzielenia Polakom „bratniej pomocy”.

Duże znaczenie ma informacja, że decyzje o rozpoczęciu nadzwyczajnej aktywności operacyjnej były w moskiewskiej centrali KGB podjęte już 15 sierpnia 1980 r. A więc ledwie dzień po rozpoczęciu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina

- zauważa dziennikarz "Gościa".

Tutaj przeczytasz obszerną analizę sowieckiego dokumentu: Widziane ze Wschodu

Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” redakcja „Gościa Niedzielnego” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przygotowała specjalny serwis twarzesolidarnosci.gosc.pl, do którego słowo wstępne napisał prezydent Andrzej Duda.

Przypominamy twarze wybranych przywódców strajków, skomplikowane nieraz biografie. Publikujemy także wiele nieznanych zdjęć i dokumentów, wytworzonych zarówno przez strajkujących, jak i władzę, od początku przygotowującą się do siłowego rozwiązania.

Z kolei w najbliższym wydaniu „Gościa” ukaże się również prasowy dodatek pt. „Sierpniowy przełom”. Z pewnością pomoże on uporządkować podstawowa wiedzę o wydarzeniach z sierpnia 1980 r.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama