107,6 FM

Region. 30 sierpnia nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

Uwaga pasażerowie! Już 30.08.2020 zacznie obowiązywać powakacyjny rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich. Od najbliższej niedzieli śląski przewoźnik będzie obsługiwał blisko 400 połączeń dziennie.

W nowym rozkładzie jazdy podróżnych czeka trochę zmian. Jesienią 2020 roku do dużych projektów modernizacji infrastruktury kolejowej realizowanych przez Zarządcę Infrastruktury PKP PLK S.A. dołączą dwie kolejne inwestycje – przebudowa stacji w Dąbrowie Górniczej, w Dąbrowie Górniczej Gołonogu oraz w Czechowicach-Dziedzicach.

Dlatego zmiany wprowadzono w rozkładzie jazdy na trasie S1 Gliwice – Częstochowa. 30 sierpnia rozpocznie się inwestycja związana z modernizacją stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg oraz układu komunikacyjnego wokół nich, co będzie powodować największe trudności dla utrzymania ruchu na linii do wiosny przyszłego roku. Niektóre pociągi zostaną skierowane drogą okrężną przez Sosnowiec Południowy lub Mysłowice, pojadą jako pociągi przyspieszone lub skrócone do stacji Sosnowiec Główny lub Dąbrowa Górnicza. Uruchomimy dodatkowe postoje w Sosnowcu Południowym oraz w Sosnowcu Dańdówce. Obsługa pominiętych stacji będzie realizowana przez autobusy komunikacji zastępczej.

W związku z pracami związanymi z modernizacją stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg od dnia 30 sierpnia do 7 listopada 2020 r. następujące pociągi KŚ będą kursowały drogą okrężną przez stacje Sosnowiec Południowy i Sosnowiec Dańdówka z pominięciem stacji na odcinku Sosnowiec Główny – Dąbrowa Górnicza Gołonóg:

    nr 40706 Gliwice 9:22 – Zawiercie 11:11,

    nr 40720 Gliwice 16:38 – Zawiercie 18:16,

    nr 40822 Gliwice 17:52 – Zawiercie 19:18,

    nr 40102/3 Częstochowa 6:07 – Gliwice 8:10,

    nr 40963 Zawiercie 13:49 – Tychy Lodowisko 15:21,

    nr 40967 Zawiercie 15:01 – Tychy Lodowisko 16:19,

    nr 40769 Zawiercie 16:08 – Gliwice 17:35.

W związku z powyższym w pociągach KŚ kursujących drogą okrężną zachowują ważność wszystkie bilety jednorazowe i okresowe wydane w relacjach normalnego kursowania tych pociągów.

W dalszym ciągu kontynuowana będzie również modernizacja linii S1 na odcinku Zawiercie – Częstochowa. Podobnie jak w poprzednich miesiącach ruch będzie prowadzony po jednym torze na odcinku Poraj – Częstochowa.

Ze zmianami muszą też zapoznać się podróżujący trasą S4 Katowice – Tychy Lodowisko oraz S41 Tychy Lodowisko – Katowice – Zawiercie.

Zmiany wymuszone są zmienioną organizacją ruchu na linii S1. Powstała konieczność podzielenia relacji pociągów kursujących bezpośrednio z Tychów do Zagłębia lub połączenia kursów do tej pory wyłącznie skomunikowanych w Katowicach.

Wraz z korektą rozkładu jazdy rozpocznie się kolejna faza modernizacji stacji Czechowice-Dziedzice powodująca istotne utrudnienia w ruchu pociągów na trasie S5 Katowice – Pszczyna – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń oraz S51 Katowice – Żywiec – Zakopane. Ruch pociągów na odcinku Czechowice-Dziedzice – Czechowice-Dziedzice Południowe będzie odbywać się po jednym torze, a w noce od 30 sierpnia do 4 września przewóz na tym odcinku będzie realizowany autobusową komunikacją zastępczą. Pociąg Ornak pojedzie do Zakopanego 30 sierpnia oraz 5 i 6 września.

Od 30 sierpnia do 7 listopada będzie kontynuowana modernizacja linii kolejowej do Wisły Głębce. Oznacza to całkowite wstrzymanie ruchu od Chybia do Wisły Głębce. Podobnie jak wiosną i latem, za odwołane pociągi zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa w dwóch relacjach. Linia czerwona będzie kursować w relacji Bielsko-Biała Główna – Wisła Głębce – Bielsko-Biała Główna. Linia zielona obsłuży mniejsze miejscowości pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Ustroniem, gdzie będzie skomunikowana z autobusami ekspresowymi jadącymi z lub do Bielska- Białej. W przypadkach kiedy sytuacja ruchowa nie pozwoli na skomunikowanie autobusów w Ustroniu, relacja linii zielonej zostanie wydłużona do Wisły Uzdrowiska. Autobusy będą skomunikowane z pociągami linii S5 w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej, a w niektórych przypadkach z pociągami linii S61 w Chybiu.

Równolegle będą prowadzone prace pomiędzy Czechowicami a Chybiem. Wszystkie pociągi zostaną skierowane przez grupy towarowe w Zabrzegu Czarnolesiu, co oznacza brak możliwości obsługi przystanków Zabrzeg Czarnolesie oraz Zabrzeg.

Przez miesiąc (od 1 do 30 września) planowane są prace torowe. Na odcinku Rybnik – Leszczyny pociągi będą jeździły po jednym torze.

Prace realizowane na odcinku Leszczyny – Rybnik spowodowały również zmiany rozkładu jazdy porannego pociągu na odcinku Gliwice – Rybnik. Wystąpił też brak możliwości obustronnego skomunikowania pociągów z kierunku Bohumina i Raciborza. Remont w rejonie stacji Czechowice- Dziedzice doprowadził do braku przepustowości infrastruktury kolejowej na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec wymuszając skrócenie Salmopola do Wilkowic Bystrej.

Pełny powakacyjny rozkład jazdy pociągów znajduje się w liniowym rozkładzie jazdy, dostępnym na www.kolejeslaskie.com

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy