107,6 FM

Ponad pół miliona uczniów ze Śląska wróciło do szkół

Tylko kilka placówek w województwie musi kontynuować nauczanie zdalne. Nie dotyczy to jednak Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach, który - po zmianie decyzji sanepidu - rozpoczął rok w trybie stacjonarnym.

Ponad 500 tys. uczniów i 160 tys. przedszkolaków rozpoczęło 1 września zajęcia w placówkach oświatowych w województwie śląskim. W zdecydowanej większości przypadków zajęcia prowadzone są w trybie stacjonarnym.

Jeszcze w sierpniu sanepid skontrolował w sierpniu w woj. śląskim 258 szkół na 1816 placówek. We wszystkich skontrolowanych opracowano wewnętrzne regulaminy na czas epidemii, zapewniono środki dezynfekcyjne oraz izolatoria na wypadek konieczności izolacji ucznia z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego na konferencji prasowej w Katowicach śląski kurator oświaty Urszula Bauer zapewniła, że szkoły są przygotowane do bezpiecznego prowadzenia lekcji. Z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że placówki są zaopatrzone w wystarczającą ilość środków do dezynfekcji, a dyrektorzy dołożyli wszelkich starań, by zapewnić w szkołach warunki zgodne z wymogami reżimu sanitarnego.

Jak zapewniła we wtorkowej "Rozmowie Poranka" w Radiu eM kurator Bauer, na terenie województwa śląskiego zaledwie w kilku przypadkach szkoły 1 września uruchomiły nauczanie zdalne. Tak jest np. w z Szkole Podstawowej Sportowej nr 15 w Rudzie Śląskiej, gdzie wszyscy nauczyciele tej placówki wraz z rodzinami zostali objęci kwarantanną.

Urszula Bauer: Trzeba uczyć młodzież przestrzegania norm społecznych (1.09.2020).
Radio eM

Wcześniej informowaliśmy, że rozpoczęcie stacjonarnych lekcji miało być opóźnione również w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Powodem miała być kwarantanna nałożona na wszystkich salezjanów z tamtejszego zgromadzenia po tym, jak u jednego z księży potwierdzono zachorowanie na COVID-19.

Jak wyjaśnia dyrektor naczelny SOSW ks. Leszek Król SDB, jeszcze przed weekendem sanepid zaaprobował dla tej szkoły nauczanie zdalne. Natomiast w poniedziałek, zaledwie dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego, sanepid poinformował, że w związku ze zmianą wytycznych nie może zgodzić się na taką formę zajęć w placówce.

W tej sytuacji szkoła podstawowa ruszyła tam we wtorek w trybie stacjonarnym i uczniowie pojawili się na rozpoczęciu roku w warunkach reżimu sanitarnego, natomiast uczniowie liceum spotkali się pierwszego dnia w trybie online, a do końca tygodnia zostały dla nich ogłoszone tzw. dni dyrektorskie.

Poza jednym chorym księdzem, który przebywa w izolacji poza miejscem stałego zamieszkania, pozostali salezjanie z Tarnowskich Gór będą mogli zakończyć kwarantannę o północy ze środy na czwartek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama