107,6 FM

Szukają rąk do pracy

W sobotę 12 września odbędzie się kilkugodzinne porządkowanie cmentarza żydowskiego przy ul. Poniatowskiego w Gliwicach.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich z powodu epidemii był nieczynny i zieleń rozpanoszyła się na sąsiadującym z nim cmentarzu.

Trawa została ostatnio skoszona, ale gospodarze dalej potrzebują rąk do pracy.

"Zapraszamy wszystkich chętnych do porządkowania cmentarza, przede wszystkim zajmiemy się uładzeniem roślinności. Na miejscu mamy do dyspozycji grabie, łopaty, możecie Państwo przynieść sekatory. Będzie to też doskonała okazja do spotkania się – stęskniliśmy się za Państwem. Prosimy o rozsyłanie informacji o akcji i zapraszanie do udziału w niej znajomych" – apelują.

Uprzedzają równocześnie, że uczestników akcji obowiązuje zakrywanie ust i nosa, będą też musieli wypełnić stosowne oświadczenie.

Cmentarz przy ulicy Poniatowskiego to druga żydowska nekropolia w Gliwicach. Od początku XX wieku spoczywali na nim mieszkańcy miasta oraz okolicznych wsi. Do chwili obecnej możemy zliczyć tutaj około tysiąca pochówków, a cmentarz – jako jeden z czterech żydowskich cmentarzy w województwie śląskim – jest wciąż użytkowany. Dla Żydów cmentarz jest ha-olam ha-ba – miejscem nienaruszalnym, gdzie pamięć o zmarłych jest wieczna.

Porządkowanie cmentarza żydowskiego przy ul. Poniatowskiego 14 w Gliwicach odbędzie się 12 września od 12.00 do 16.00. Wejście na cmentarz przez muzeum - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama