107,6 FM

Śląskie. Uczestniczyli w powstaniu Solidarności. Dzielą się z Radiem eM wspomnieniami

W Jastrzębiu, Katowicach i Zabrzu odbywały się dziś regionalne obchody powstania NSZZ „Solidarność". Wśród uczestników dzisiejszych uroczystości są również sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego. Pytamy o ich wspomnienia tamtych wydarzeń.

mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla , która była jednym z punktów regionalnych obchodów 40. rocznicy powstania związku zawodowego, wzięli  udział sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego. Jeden z nich Alojzy Pietrzyk, tak wspomina tamte dni:

Czytaj także: Katowice. To z mocy Ducha zrodziła się solidarność - mówił abp Wiktor Skworc podczas msza św. z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień jastrzębskich

Czesław Sobierajski, dziś doradca wojewody śląskiego 40 lat temu brał udział w strajkach w kopalni Strzygłowice:

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się rano przy kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Po  Mszy Świętej w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, uczestnicy obchodów przejechali do Zabrza, na uroczystą Nadzwyczajną Sesję Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ 'Solidarność'. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama