107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Zapiszmy wolną niedzielę w konstytucji

Wpiszmy wolną niedzielę do konstytucji - taką propozycję przedstawił na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. Metropolita Górnośląski przypomniał, że o wolny od pracy czas w soboty i niedziele walczyli robotnicy w sierpniu 1980 roku.

W 40-lecie Sierpnia '80 i powstania "Solidarności" abp Wiktor Skworc podkreślił, że w tym kontekście trzeba przywołać rok 1979 i modlitwę św. Jana Pawła II w Warszawie, przywołującego Ducha Św. Jego darami, które otrzymujemy przy bierzmowaniu, są męstwo i odwaga. Właśnie nimi - jak powiedział arcybiskup - cechowali się wtedy ludzie "Solidarności". 

Nawiązując do postulatów handlowców, aby przywrócić handel w niedziele, Metropolita Katowicki podkreślił, że niedziela to coś więcej niż tylko zakaz handlu. To także czas wolny. Powinniśmy uczyć się od demokracji zachodnich, gdzie taki charakter niedzieli jest zagwarantowany w konstytucji. - Myślę, że też powinniśmy dążyć do tego, aby niedziela w Polsce była obwarowana w ustawie zasadniczej. Pamiętajmy, że niedziela to dobro społeczne, to jest także sprawa naszej tożsamości europejskiej, chrześcijańskiej.

Abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że u progu nowego roku szkolnego potrzeba wsparcia dla nauczycieli w tym niepewnym z powodu epidemii okresie. Przywołał także postać kard. Mariana Jaworskiego, emerytowanego arcybiskupa Lwowa, związanego z Krakowem. Ciężki stan zdrowia kardynała skłania do modlitwy za niego. Abp Skworc przypomniał, że archidiecezja katowicka wspomaga personalnie Kościół na Ukrainie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.