107,6 FM

Abp Wiktor Skworc do Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939": pielęgnujecie pamięć o swych ojcach

W intencji Ojczyzny, zabitych podczas II wojny światowej funkcjonariuszy policji oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" modlono się dziś w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc. W homilii metropolita katowicki nawiązał do minionej niedawno 81. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Wskazał, że ofiarami zbrodniczych działań wojennych stali się również funkcjonariusze Policji. - Ludzie, którzy ochraniali ład prawny i społeczny II Rzeczypospolitej - mówił arcybiskup. Byli wśród nich legioniści, powstańcy wielkopolscy i śląscy oraz ochotnicy zwycięskiej wojny bolszewicko-polskiej z 1920 roku.

Hierarcha przypomniał. że ponad 12 tys. policjantów znalazło się wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej, a ich prochy spoczywają na cmentarzach wojennych w Miednoje, Bykowni k/ Kijowa czy w zbiorowej mogile na Cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim oraz w innych miejscach, które być może nie zostały jeszcze odkryte. - II wojna światowa pochłonęła ponad 72 miliony osób, z czego ponad jedną trzecią stanowili żołnierze - podkreślał dodając, że większość ofiar to ludność cywilna.

Metropolita w homilii podziękował też członkom Stowarzyszenia za pamięć o zamordowanych policjantach:

Abp Skworc wskazywał, że Kościół modli się nieustannie o pokój, a kolejni papieże apelują o zachowanie pokoju i o nim pouczają. Przypomniał tu encyklikę papieża Jana XXIII-go Pacem in terris. - Znajdujemy w niej m.in. aktualne stwierdzenie, że pokój nie jest stanem relacji pomiędzy państwami, lecz jest właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, aż po najbardziej intymne sfery każdej osoby - zaznaczał arcybiskup.

Przypomniał, że papież Paweł VI, ustanowił światowy dzień 1 stycznia, dniem pokoju. Z tej okazji kolejni papieże wydają orędzia. Papież Franciszek – na dzień 1 stycznia 2019 r. wydał orędzie, mówiące o pokoju jako drodze nadziei. Zaznaczył w nim, że pokój jest dobrem cennym, a nadzieja oznacza, że nie można go budować na strachu przed wzajemnym zniszczeniem lub na groźbie całkowitej zagłady - hierarcha odniósł się do tego orędzia.

- Słowo pokój wraca w tych latach i dniach z nową mocą; powtarzane jest przez wielu na świecie. Wielu spośród nas dostrzega realne zagrożenie pokoju, wzmocnione geograficzną bliskością ognisk wojny i historyczną pamięcią związaną z datą 17 września 1939r. - mówił metropolita wskazując, że "zagrożeniem pokoju jest broń (...) ukierunkowana na prowadzenie wojny."

W homilii nawiązał też do sprawy otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i użycia broni chemicznej.

- Kościół nieustannie naucza, że pokój jest możliwy a fundamentem ma być – jak poucza papież Franciszek : „dążenie do prawdziwego braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga, braterstwa realizowanego w dialogu i wzajemnym zaufaniu” - podkreślał abp Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katowickiej katedrze sprawowanej w intencji Ojczyzny, zabitych podczas II wojny światowej funkcjonariuszy policji oraz członków stowarzyszenia. W liturgii uczestniczyli księża z kurii meropolitalnej i instytucji archidiecezjalnych. Modlono się także za zmarłego kard. Mariana Jaworskiego.

Po zakończonej Eucharystii arcybiskup Skworc otrzymał odznaczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama