107,6 FM

15. festiwal im. Gorczyckiego rozpoczyna się w piątek

Mottem tegorocznej edycji festiwalu będą słowa św. Jana Pawła II: "Ludzi można spostrzec zamykając oczy".

15 koncertów, w tym 7 premierowych wykonań, znajdzie się w programie 15. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który rozpocznie się w najbliższy piątek koncertem w Bytomiu i potrwa do 11 października w 10 miastach.

Celem festiwalu jest propagowanie muzyki klasycznej - arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego pochodzącego z Rozbarku Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, uważanego za najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku. W organizacji festiwalu współpracuje kilkanaście miast woj. śląskiego.

W tym roku organizatorzy chcą uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła, nawiążą też do obchodów 335. rocznicy urodzin patrona festiwalu oraz do 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. Mottem tegorocznego festiwalu będą słowa papieża-Polaka: "Ludzi można spostrzec zamykając oczy".

Podczas festiwalu publiczność wysłucha 7 premierowych wykonań kompozycji współczesnych polskich twórców. Spośród 15 koncertów festiwalowych trzy odbędą się w Bytomiu.

W najbliższy piątek na koncercie inauguracyjnym wystąpi klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, której będzie towarzyszyć Śląska Orkiestra Kameralna, zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Bacha, Georga Philippa Telemanna i Gorczyckiego, a ponadto utworów współczesnych kompozytorów: "Wrzeciona" Jerzego Kornowicza i "Czasu" Adama Wesołowskiego.

W Bytomiu 27 września odbędzie się też koncert familijny pt. "Śpiewam ja i mama i tata" oraz zaplanowany na 4 października w kościele pw. św. Jacka koncert poświęcony muzyce sakralnej. Inne wydarzenia festiwalu odbędą się m.in. w Katowicach, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim i Sosnowcu, a jeden zaplanowano poza regionem - w Krakowie.

Koncert finałowy odbędzie się 11 października w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, gdzie zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonio Vivaldiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Gorczyckiego.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama