107,6 FM

Katowice. Porozumienie w sprawie górnictwa podpisane. Kopalnie do 2049 roku, "nikt nie straci pracy"

Jest porozumienie w sprawie górnictwa. - Nikt kto jest zatrudniony na kopalniach produkujących węgiel energetyczny nie straci pracy - ogłosił Dominik Kolorz ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. W Katowicach zakończyły się rozmowy związków zawodowych z delegacją rządową.

Dziś nastąpiło podpisanie dokumentu, który zawiera warunki porozumienia związków zawodowych z delegacją rządową. Porozumienie w sprawie  zasad i tempa transformacji górnictwa zakłada, że ostatnia kopalnia na Śląsku zakończy działalność w 2049 roku. - Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej - przyznał szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności - Dominik Kolorz. Podziękował też górnikom, którzy prowadzili podziemny protest. 

Górnicy mają pracować do emerytury. Jeśli będzie konieczność, będą przenoszeni do innych kopalń, a jeśli nie będzie to możliwe  - przygotowane zostaną dla nich osłony socjalne.

Na miejscu rozmowy śledził Marcin Iciek:

Dodajmy, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, już w 2021 wydobycie zakończy kopalnia Pokój. Również w tym roku kopalnia Wujek zostanie połączona z kopalnią Murcki-Staszic.

Katowice. Porozumienie w sprawie górnictwa podpisane. Kopalnie do 2049 roku, "nikt nie straci pracy"   Związkowcy i strona rządowa podpisali porozumienie w sprawie transformacji energetycznej regionu Marcin Iciek / Radio eM

Negocjacje w śląskim urzędzie wojewódzkim trwały z przerwami od minionego wtorku. Podpisanie porozumienia kończy podziemny protest. Odwołana została też dzisiejsza manifestacja w Rudzie Śląskiej.

Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.  Szczegóły pomiędzy związkami zawodowymi, a rządem mają być uzgodnione do końca roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama