107,6 FM

Spotkania na dwóch skrzydłach - o wierze i rozumie w "Sercu"

Nasz redakcyjny kolega i znany popularyzator nauki dr Tomasz Rożek będzie gościem pierwszego spotkania w auli św. Jana Pawła II (krypta kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy dworcu autobusowym w Bielsku-Białej), rozpoczynającego cykl wykładów poświęconych nauce i wierze: "Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył".

Czy wiara kłóci się z rozumem? Wszyscy, którzy mają wątpliwości, będą je mogli rozwiać już od 28 września.

W pierwsze poniedziałki miesiąca o 19.10 ks. Sebastian Fajfer z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (przy dworcu autobusowym) zaprasza na biblijne spotkania z "Naszą krewną Rut". A od 28 września - w ostatnie poniedziałki - rusza nowy cykl zainicjowany przez parafię.

- Dziś wielu osobom wydaje się, że wiara stoi w sprzeczności z rozumem i nauką. Nic bardziej mylnego. Nie ma tu konfliktu, ale jest współpraca i wzajemne przenikanie się - podkreśla ks. Sebastian Fajfer. - Rozum bez wiary może prowadzić do pychy, a wiara bez rozumu do powierzchownej duchowości. Jan Paweł II w encyklice "Fides et ratio" podkreślał, że "wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy".

Jak zaznacza duszpasterz, w naszym dojrzałym kroczeniu za Chrystusem ważny jest rozwój duchowy i intelektualny. Potrzebują ich zarówno osoby wierzące, jak i poszukujące Boga.

W bielskiej parafii od września w ostatnie poniedziałki miesiąca o 19.15 będą się odbywały się wykłady, podczas których prelegenci będą ukazywali relację pomiędzy wiarą i rozumem. Ideę wykładów oddaje myśl św. Augustyna będąca streszczeniem jego doświadczenia życiowego, która jest mottem poniedziałkowych spotkań: "Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył".


Program spotkań: „Uwierz, abyś zrozumiał, zrozum, abyś uwierzył" w auli św. Jana Pawła II przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej w sezonie 2020/2021.

  • 28 września 2020 - dr Tomasz Rożek: Skala Wszechświata,
  • 26 października 2020 - ks. dr Włodzimierz Skoczny: Stworzenie w wierze i nauce,
  • 30 listopad 2020 - ks. dr hab. Jan Witold Żelazny: Zapomniani bracia w Kościele - Tradycja aramejska,
  • 28 grudnia 2020 - ks. dr Krzysztof Porosło: Święta codzienność. O liturgii przemieniającej życie,
  • 25 stycznia 2021 - ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak: "Nie wódź nas na pokuszenie".
  • 22 luty 2021 - Jarosław Giemza: Świątynia i ikona w Kościele wschodnim,
  • 29 marca 2021 - Krzysztof Sadło: Relikwie Chrystologiczne i ich autentyczność,
  • 26 kwietnia 2021 - ks. prof. Jerzy Szymik: Zmartwychwstanie. Lekcja J. Ratzingera/Benedykta XVI,
  • 31 maja 2021 - ks. dr Stanisław Gruca SCJ: Święta Małgorzata Maria Alacoque - Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości?.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama