107,6 FM

G. Hudzik: Nadchodzący sezon grypowo-przeziębieniowy to raj dla wirusów

Gościem w Rozmowie Poranka był Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Szef regionalnego Sanepidu odniósł się do wzrostu liczby zakażeń oraz przypomniał, dlaczego warto poddać się szczepieniu przeciwko grypie.

Omawiając rosnące statystyki przypomniał, że do negatywnie działających czynników należą coraz luźniejsze podchodzenie do obostrzeń oraz pora roku, w której się znajdujemy i towarzyszące jej infekcje. – Za chwileczkę rozpoczniemy sezon grypowo przeziębieniowy. To jest raj dla wirusów, tego typu zmiany temperatury ciepło/zimno. Śluzówki, które na to reagują stanowią idealne miejsce do złapania wirusa, jeżeli tylko w środowisku jest – mówił dyrektor Grzegorz Hudzik.

Zapytany o wątpliwości związanie ze szczepieniami na grypę, przypomniał, że warto je rozważyć, nie przeceniając ich działania. – Ta szczepionka nie jest panaceum na wirusa SARS-Cov-2. To zupełne inna jednostka chorobowa, inny wirus. Niemniej jednak podanie szczepionki przeciwko grypie spowoduje eliminację jednego z kilku potencjalnych wrogów. To jest już dużo – podkreślił.

Dyrektor G. Hudzik odniósł się również do braków dostępności szczepionek. Przypomniał, że dotąd zainteresowanych nią było jedynie kilka procent społeczeństwa. Wyraził nadzieję, że uda się Ministerstwu Zdrowia zapewnić dawki dla wszystkich chętnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama