107,6 FM

Adam Gawęda: Nie możemy utracić rezerwuaru, jakim jest węgiel

Nie możemy utracić rezerwuaru, jakim jest węgiel – taką opinię wyraził w Radiu eM Adam Gawęda, poseł PiS z ziemi śląskiej, były sekretarz stanu w Ministerstwach: Energii i Aktywów Państwowych.

Adam Gawęda: Nie możemy utracić rezerwuaru, jakim jest węgiel (29.9.2020)
Radio eM

Gość „Rozmowy poranka” Radia eM wyraził zadowolenie z zawarcia porozumienia w kwestii restrukturyzacji górnictwa pomiędzy stroną rządową a związkowcami. Jak powiedział, należy podpatrywać rozwiązania zastosowane w Niemczech, gdzie została zawarta umowa między rządem centralnym, a rządami landów, w których dokonywano restrukturyzacji. Wyjaśnił, że liczy na takie porozumienie między polskim rządem, a marszałkiem woj. śląskiego i innymi stronami na Śląsku.

Był wiceminister odpowiedzialny w rządzie Mateusza Morawieckiego za górnictwo zaznaczył, że jeśli główne obiekty kopalń zostaną utrzymane, to będzie to rezerwuar, który będzie w przyszłości umożliwiał eksploatację węgla i stabilizowanie systemu energetycznego. Jak zaznaczył, trendy światowe są takie, że nie odbiegają zbytnio od paliw kopalnych.

Poseł Adam Gawęda podkreślił, że wiele produktów elektronicznych sprowadzanych do Unii Europejskiej powstaje w warunkach, w których emisja CO₂ do atmosfery jest dwukrotnie większa. Wskazał też na przykład Kanady, gdzie zmian w energetyce dokonano zbyt szybko i skutkiem był np. dwumiesięczny blackout w ostatnim czasie.

Były wiceminister energii podkreślił, że nie możemy sobie pozwolić na całkowitą eliminację węgla jako strategicznego surowca z naszej gospodarki i trzeba rozwijać nowe technologie, m.in. produkcję wodoru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..