107,6 FM

Andrzej Sadowski: Wolność gospodarcza w Polsce jest coraz mniejsza, ale można to poprawić

Wolność gospodarcza w Polsce jest coraz mniejsza, ale można to poprawić - mówił w Radiu eM Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Takie dane przynosi najnowszy Raport Wolności Gospodarczej Świata.

Jak wyjaśnił Andrzej Sadowski, raport przygotowany przez Instytut Frasera z Kanady pokazuje tendencję, jaka zachodzi w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Wg opublikowanych właśnie danych z 2018 roku, Polska znalazła się na 77. miejscu wśród 162 państw, które obejmuje indeks, natomiast w 2015 r. byliśmy na miejscu 49. W opinii Prezydenta Centrum im. Adama Smitha, w naszym kraju nie zrealizowano zapowiedzi, które premier zawarł w Strategii Zrównoważonego Rozwoju. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od jutra rząd to zmienił – mówił gość „Rozmowy poranka” Radia eM. Jak zauważył, polski przedsiębiorca na rozliczenia podatkowe poświęca 260 godzin rocznie, podczas gdy w Estonii jest to 150 godzin. Te 2 godziny tygodniowo mógłby spędzić np. z rodziną – podkreślił gość Radia eM.

Przypomniał też, że cała Polska miała stać się specjalną strefą ekonomiczną, tymczasem w jego opinii istotną nierównością jest np. to, że zwolnienia podatkowe objęły osoby młode, a mogłyby objąć wszystkich, którzy wykonują pracę w czasie dodatkowym.

Andrzej Sadowski podkreślił, że większa wolność gospodarcza to wyższy poziom życia obywateli i mniejsza sposobność do korupcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..