107,6 FM

Tabletki na pobudzenie. Jak to działa?

Używamy ich, gdy odczuwamy zmęczenie, chcemy skupić się na wymagającym zadaniu czy też przed pójściem na ciężki trening. Tabletki na pobudzenie są dostępne na rynku od wielu lat, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działają? Co odpowiada za ich skuteczność i dlaczego po ich zażyciu odczuwamy zauważalny przypływ energii? Odpowiedzi na te pytania są stosunkowo proste, a skuteczność tabletek potwierdzają liczne badania.

Najważniejszy składnik tabletek na pobudzenie

Głównym składnikiem większości tabletek na pobudzenie jest kofeina. Kojarzymy ją głównie z kawą, ale jest niemalże nieodzownym elementem każdego produktu tego typu. Reakcja poszczególnych osób na kofeinę może być bardzo różna. Jedni odczuwają jej działanie bardzo mocno i pozytywnie, a inni nie czują jej prawie wcale. Jest też trzecia grupa osób, które na kofeinę reagują zbyt mocno, co objawia się poprzez drżenie rąk, kołatanie serca, rozdrażnienie czy trudności w skupieniu.

Dla tej ostatniej grupy osób najlepszym wyborem będą tabletki na pobudzenie pozwalające na dozowanie dawki kofeiny, np. Enegik, którego zalecana dawka rozłożona jest na dwie kapsułki. W przypadku tych osób zaledwie jedna tabletka może być odpowiednią dawką, która dostarczy dodatkowej energii bez negatywnych skutków ubocznych. Co jednak jest powodem tego, że każdy z nas inaczej reaguje na przyjmowanie kofeiny? Musimy tutaj prześledzić zasadę działania tej substancji na nasz organizm.

Jak działa kofeina?

Kofeina jest pochodną nukleozydu o nazwie adenozyna, odpowiedzialnego za uczucie zmęczenia w naszym ciele. Układ nerwowy stale monitoruje poziom adenozyny i gdy receptory wykryją, że jest zbyt wysoki, mózg zaczyna spowalniać aktywność nerwową. Rozszerzają się wówczas nasze naczynia krwionośne, co skutkuje tym, że zaczynamy odczuwać senność oraz potrzebę odpoczynku.

Kofeina blokuje receptory adenozyny, uniemożliwiając układowi nerwowemu wykrycie jej zbyt wysokiego poziomu, wynikającego z intensywnego wysiłku umysłowego lub fizycznego. Dzięki temu organizm może zdecydowanie dłużej pracować na pełnych obrotach, wykorzystując sto procent swoich możliwości. Osoby, które nie odczuwają działania kofeiny, są często aktywnymi kawoszami, stosują preparaty zawierające z tym środkiem lub piją napoje energetyczne w dużych ilościach. Ich receptory staja się coraz mniej wrażliwe na działanie kofeiny i stąd brak efektu pobudzenia. Sposobem na odblokowanie receptorów jest odstawienie wszystkich produktów zawierających kofeinę na pewien czas.

Działanie tabletek na pobudzenie

Najlepsze tabletki na pobudzenie oprócz kofeiny zawierają też inne substancje przedłużające jej działanie i zapobiegające efektowi „coffeine crush” występującemu po tym, gdy zostanie zmetabolizowana i wydalona z organizmu. W zwykłych napojach energetycznych tego typu składników nie ma, co może skutkować nagłym pogorszeniem nastroju oraz sennością. Tabletki mają więc bardziej bogaty, wielozadaniowy skład, który pozwala na uzyskanie mocniejszego zastrzyku energii na dłużej.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama