107,6 FM

Abp Skworc w Piotrkowie Trybunalskim: Niech ta winnica przynosi owoc obfity!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w bazylice pw. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas liturgii proklamowano obchody 100-lecia diecezji łódzkiej. W związku z jubileuszem 5 i 6 października zebranie plenarne biskupów odbędzie się w Łodzi i Pabianicach.

Na początek metropolita katowicki przypomniał, że  idea i instytucja Roku Jubileuszowego, zwłaszcza 50. i wielokrotności tej liczby, ma swoje źródło w Starym Testamencie. Cytował fragmenty Księgi Kapłańskiej, a odnosząc starotestamentowe przepisy do rozpoczętego jubileuszu archidiecezji łódzkiej, zachęcał, by pominąć "wezwanie do bezczynności, aby się zatrzymać na wskazaniu powrotu do swojej własności".

Abp Wiktor Skworc: Niech wasza diecezja - winnica Pana - rośnie i rozwija się! | Piotrków Tryb. 2020
Archidiecezja Łódzka

Metropolita katowicki przypomniał, że wszystko otrzymaliśmy od Boga. - On jest Sprawcą i Dawcą, a wszystko, co otrzymaliśmy, możemy zamknąć w dwóch słowach: stworzenie i zbawienie - mówił hierarcha. Wskazał, że dziś pełni nadziei modlimy się wspólnie do Boga, solidarni ze stworzeniem, ze światem przyrody, zwierząt i ludzi. - Modlimy się za człowieka, który jest zdolny do rozwoju, doskonalenia się, do wykraczania poza własne ograniczenia, narzucane mu przez struktury polityczne, ekonomiczne i społeczne - dodawał.

W homilii podkreślał, że "źródłem naszego optymizmu i nadziei w patrzeniu na człowieka jest chrześcijańska wiara". - Człowiek jako osoba jest powołany do relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, ze światem stworzonym - zaznaczył arcybiskup, mówiąc, że Bóg Stworzyciel jest zainteresowany losami stworzenia, człowieka zwłaszcza. To On dał nam swojego Syna, "aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne". - Przez Niego, przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, trwa w nas nadzieja na życie wieczne w domu Ojca; na nowe niebo i na nową ziemię, na zmartwychwstanie. Trwa dzieło zbawienia! - mówił.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, metropolita katowicki przypomniał, że nie jesteśmy właścicielami świata. Tę prawdę odkrywamy w dniu wspomnienia św. Franciszka. - Winnica to nie tylko symbol świata. To także symbol naszego życia. Gospodarzem winnicy jest Bóg. My jesteśmy rolnikami, którzy otrzymali winnicę w dzierżawę. Świat i nasze życie zostały nam dane jako dary do zagospodarowania - wyjaśniał.

Arcybiskup uświadamiał, że kiedyś i my zostaniemy zapytani o owoce naszej pracy, naszego życia, naszego powołania. - Pan Bóg pragnie, aby nasze talenty i to, co posiadamy, służyły także innym - zaznaczył.

Arcybiskup Skworc przekonywał, że "możemy w mocy Ducha zmieniać świat, oblicze ziemi". - To nasze zadanie i powołanie. Podejmujmy zatem trud porządkowania własnego podwórka (osobistego i kościelnego), co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień - wzywał.

W homilii hierarcha nawiązał też do słów papieża Franciszka i św. Jana Pawła II. Obaj papieże wywali do życia kontemplatywnego, skromnego. - Wszystkim życzmy dobrobytu, ale ważne jest, żebyśmy go nie widzieli wyłącznie w kategoriach rzeczy materialnych, wszak istnieje bogactwo wartości duchowych, na które zwracają uwagę chrześcijaństwo i inne religie. Ponadto samo stworzenie jest ofiarowaną nam przez Boga wartością, za którą winniśmy dziękować - przekonywał arcybiskup.

Wskazywał, że "mamy głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, co oznacza ekologię integralną, całościowe patrzenie na świat, nasz wspólny dom". - Jesteśmy w drodze do szabatu wieczności, do nowego Jeruzalem, do wspólnego domu w niebie. Niech już dziś w nas i przez nas zmienia się oblicze ziemi, naszej wspólnej matki - zachęcał.

Zwracając się do obecnych na liturgii diecezjan i duchownych, metropolita katowicki życzył, by w Roku Jubileuszowym zmieniała się "mocą Bożego Ducha" winnica lokalnego Kościoła, archidiecezji łódzkiej. Zachęcał, by stała się wspólnotą parafii - "placówek misyjnych" -  charakteryzująca się przyjęciem, życiem modlitwy i ciszą, która pokrzepia ducha, a także sprawowaniem sakramentu pojednania i wrażliwością na potrzeby ubogich. - Niech ta winnica przynosi owoc obfity! - mówił na koniec.

W związku z jubileuszem zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się w Łodzi i Pabianicach. Potrwa do wtorku 6 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama