107,6 FM

Andrzej Płonka: Pomysł upaństwowienia szpitali powiatowych umarł

Pomysł upaństwowienia szpitali powiatowych umarł - taką opinię wyraził w Radiu eM Andrzej Płonka, Przewodniczący Związku Powiatów Polskich. Taki projekt skrytykował jako powrót do "dziadostwa" sprzed 1999 roku.

Jak mówił w „Rozmowie poranka” Radia eM przewodniczący Związku Powiatów Polskich, nowy minister zdrowia podczas niedawnych rozmów oznajmił, że projektu upaństwowienia szpitali powiatowych nie zna. Pomysł, aby ok. 250 szpitali w całej Polsce odebrać starostom powiatowym i marszałkom województw i przekazać wojewodom lub ministerstwu zdrowia, opisał latem „Dziennik. Gazeta Prawna”. Andrzej Płonka przypomniał, że przed 20 laty szpitale zostały przekazane samorządom lokalnym po to, żeby lepiej nimi zarządzały i – jak zauważył – od tamtej pory ich stan rzeczywiście znacznie się poprawił. Szef ZPP pozytywnie ocenił fakt, że obecny minister zdrowia spotkał się już trzy razy z przedstawicielami powiatów, których reprezentuje, utworzony przez ZPP, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Gość Radia eM zauważył, że np. do wspólnych zakupów leków nie jest potrzeba zmiana organów założycielskich, a jedynie porozumienie między nimi. Takie słowo „porozumienie” jest zawarte w ustawach o samorządach – przypomniał. Zaproponował, aby dany wojewoda zaprosił szpitale do rozmów i zawarcia takiego porozumienia.

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło przed tygodniem (29.09) stanowisko, w którym postuluje zmniejszenie z 98% do 70% poziomu wykonania ryczałtu świadczeń w szpitalach w okresie rozliczeniowym. Jak wyjaśnił Andrzej Płonka, w okresie pandemii wielu pacjentów zrezygnowało z leczenia szpitalnego, co spowodowało spadek liczby wykonanych świadczeń. W całej Polsce wykonanie kontraktu z NFZ w pierwszym półroczu wyniosło od 20% do 57%. Jak wylicza ZPP, w całym roku szpitale powiatowe są w stanie wykonać ryczałt na poziomie 70%. Jednocześnie Andrzej Płonka przekonywał, że szpitale są bezpieczne i zachęcał pacjentów, by nie zaniedbywali leczenia szpitalnego.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..