107,6 FM

Andrzej Karol: To początek końca hutnictwa nie tylko w Polsce, ale w całej UE

To początek końca hutnictwa nie tylko w Polsce, ale w całej UE - tak likwidację wielkiego pieca w Nowej Hucie skomentował Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.

Jak powiedział w „Rozmowie poranka” Radia eM Andrzej Karol, związkowcy z NSZZ „Solidarność” w firmie ArcelorMittal Poland rozpoczęli pogotowie strajkowe. To efekt ubiegłotygodniowej decyzji zarządu ArcelorMittal Poland o likwidacji do końca października wielkiego pieca w Nowej Hucie. Szef hutniczej „Solidarności” zaznaczył, że przyjmując bardzo ambitne plany dotyczące emisji CO₂, władze Unii Europejskiej prowadzą do likwidacji hutnictwa zintegrowanego, czyli takiego, które obejmuje cały łańcuch działań od rudy poprzez surówkę na gotowych wyrobach kończąc. Jak zaznaczył, producenci stali w krajach poza UE odnotowują wzrosty, a Unia nie chroni własnego rynku.

Po likwidacji pieca w Krakowie – wyjaśnił gość Radia eM – pod znakiem zapytania stoi przyszłość kolejnych zakładów, w tym huty w Dąbrowie Górniczej, która na razie będzie miała zbyt na swoje produkty, ale cała sytuacja spowoduje większy napływ stali spoza Unii Europejskiej. Ponadto pracownicy niepewni przyszłości zawodowej mogą odchodzić z tej branży.

Andrzej Karol przypomniał, że 1 października odbył się w krajach unijnych dzień hutnictwa, w którym starano się promować tę dziedzinę gospodarki. Podkreślił, że branża hutnictwo ma bardzo wysoki poziom recyklingu trafiających do hut materiałów, który sięga 85%.

Cała "Rozmowa poranka" do posłuchania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..