107,6 FM

Krystyna Papiernik: Branża turystyczna mówi „Tarcza nie starcza”

Branża turystyczna mówi „Tarcza nie starcza” – tak pomoc rządową dla firm turystycznych oceniła na antenie Radia eM Krystyna Papiernik ze Śląskiej Izby Turystyki, członek zarządu Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. Zaznaczyła, że branża apeluje o rozciągnięcie pomocy także na organizatorów.

Krystyna Papiernik: Branża turystyczna mówi „Tarcza nie starcza” (4.11.2020)
Radio eM

Jak wyjaśniła Krystyna Papiernik, tzw. Tarcza 5 obowiązująca od połowy października, czyli pakiet pomocy rządowej dla turystyki, nie obejmuje organizatorów turystyki. Jest przewidziana dla podwykonawców – pilotów, przewodników. Dlatego organizatorzy turystyki wystosowani pismo do rządu z prośbą o uwzględnienie także ich. Pomoc zawarta w poprzednich tarczach przed kilkoma miesiącami nie wystarczy, np. zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące – argumentowała – skoro od marca wiele firm ma dochody wręcz zerowe.

Branża turystyczna liczyła na odrobienie strat zimą. Tymczasem – jak podkreśliła Krystyna Papiernik – klienci wstrzymują się z zakupem propozycji z oferty zimowej, bądź rezygnują z już podjętych rezerwacji. Zapewniła, że pieniądze kupujących są w takich przypadkach bezpieczne, ponieważ z Polsce klient branży turystycznej jest mocno chroniony. Jednocześnie zaznaczyła, że hotele, czy linie lotnicze przestrzegają reżimu sanitarnego i zapewniając o bezpieczeństwie turystów zapraszają do korzystania z ofery.

Goszcząca w „Rozmowie poranka” Radia eM pani rzecznik ŚIT zwróciła też uwagę na dramatyczną sytuację polskich przewoźników autokarowych, którzy przed pandemią obsługiwali turystów przybywających na zwiedzanie Europy. W tym celu zakupili w leasingu nowoczesne autokary, często kosztujące ok. miliona złotych. Tymczasem teraz ten ruch turystyczny ustał.

Odnosząc się do dalszej przyszłości, Krystyna Papiernik zauważyła, że w branży turystycznej najgorsza jest niepewność kiedy i dokąd będzie można podróżować. Natomiast już teraz klient może znaleźć w biurach podróży oferty na przyszły rok z dużymi upustami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy