107,6 FM

Siew trawnika

Zapewne każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym i zadbanym, soczyście zielonym trawniku. To właśnie trawnik stanowi niejako bazę ogrodu, tło dla roślin i kwiatów ozdobnych. Jeśli jest więc tłem dla innych roślin to sam musi prezentować się nienagannie. Kluczem do jego perfekcyjnego wyglądu jest oczywiście regularna pielęgnacja, ale przede wszystkim odpowiednio przeprowadzony wysiew traw, który jest punktem wyjściowym do wszystkich innych zabiegów. Jak więc go prawidłowo przeprowadzić?

Siew z nasion czy trawnik z rolki?

Obydwa rozwiązania mają swoje zalety. Zakładanie trawnika przy użyciu gotowych rolek do rozwijania jest na pewno dużo szybsze, a efekt zielonej trawy uzyskamy praktycznie natychmiast. Tak naprawdę wystarczy kilka dni żeby korzenie trawy zrosły się z podłożem i trawnik jest gotowy. Jednak należy tu zaznaczyć, że jest to dosyć drogie rozwiązanie. Dużo tańszym sposobem jest zakładanie trawnika z siewu nasion. Co prawda na efekt będziemy musieli poczekać około 21 dni, ale zaoszczędzimy pieniądze i zyskamy satysfakcję z samodzielnego założenia trawnika od zera. Pozwólcie więc, że w dalszej części skupię się właśnie na tym sposobie. Produkty do zakładania trawnika kupisz tutaj: https://gardenseedsmarket.com/lawn-seeds/

Wybór nasion traw

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej mieszanki traw. Nasiona po kilku latach przechowywania niestety tracą swoją zdolność do kiełkowania, więc bardzo ważne jest aby wybrać materiał wysokiej jakości. Ich jakość zależy przede wszystkim od wieku oraz braku chwastów. Wybór gatunków należy również dopasować do przeznaczenia naszego trawnika. W sklepach dostępne są specjalne mieszanki, które przeznaczone są m.in. do trawników o charakterze sportowym, miejskim, rekreacyjnym, czy ozdobnym. Wybór odpowiedniej mieszanki jest ważny, ponieważ zawierają one specjalnie skomponowane gatunki, które np. są odporne na uszkodzenia, ugniatanie, mają większe walory ozdobne. Należy brać również pod uwagę warunki panujące w ogrodzie. Jeśli np. panuje tam cień to powinniśmy wybrać takie gatunki traw, które to zacienienie dobrze tolerują. Ważne jest również to, czy dana ilość nasion wystarczy nam do obsiania całej powierzchni trawnika.

Przygotowanie podłoża pod wysiew nasion

Bardzo istotnym zabiegiem jest przygotowanie podłoża. Po pierwsze należy pozbyć się wszelkiej istniejącej dotychczas roślinności, przede wszystkim chwastów. Jeśli zachodzi konieczność zastosowania środka chwastobójczego to zabieg ten musimy przeprowadzić co najmniej 3-4 tygodnie przed wysiewem.

Najlepsze pH dla traw wynosi 5,5 – 6,5. Jeśli więc gleba jest zbyt kwaśna to trzeba ją zwapnować , najlepiej dolomitem lub kredą nawozową. Jeśli jest zbyt zasadowa to ciężko ją ulepszyć, więc konieczna jest wymiana wierzchniej warstwy na nową. Warto również zastosować substancje użyźniające, jesienią przed wysiewem najlepiej rozrzucić nawóz organiczny.

Następnie glebę trzeba zagrabić, usunąć kamienie i gruz. Na tym etapie dokonuje się również modelowania terenu. Potem wyrównujemy powierzchnię gleby listwą i ugniatamy przy użyciu ciężkiego walca. W następnym kroku ziemię można użyźnić za pomocą nawozu mineralnego, a po nawożeniu trzeba odczekać tydzień. W tym czasie glebę należy kilkukrotnie intensywnie nawodnić. Kiedy podłoże osiądzie i się ustabilizuje, wyrównujemy powstałe muldy.

Siew nasion trawnika

Teraz możemy przejść do końcowego, ostatecznego kroku czyli wysiewu nasion. Najlepiej przeprowadzić go na przełomie kwietnia i maja. Przy siewie ręcznym należy zastosować metodę krzyżową, która polega na tym, że połowę nasion siejemy wzdłuż trawnika, a drugą połowę w poprzek. Aby uniknąć niepotrzebnego obsiewania tego samego miejsca kilka razy, można rozstawić na trawniku tyczki. W przypadku powierzchni większej niż 100 m2 zaleca się przeprowadzać siew mechaniczny, przy pomocy siewnika, również metodą krzyżową.

Do obsiania trawnika wykorzystujemy około 25-50 g nasion/m2. Jeśli jednak gleby są gorszej jakości to ich ilość należy zwiększyć nawet o 30 %, ponieważ na takich podłożach nie wszystkie wykiełkują. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby (około 1 cm), którą rozprowadzamy grabiami. Całą powierzchnię nowo powstałego trawnika należy ugnieść walcem oraz obficie podlać. Jeśli będzie sprzyjać ciepła i wilgotna pogoda to pierwsze siewki mogą pojawić się już po kilku dniach, najpóźniejsze po 2-3 tygodniach. Więcej o trawnikach dowiesz się tutaj: https://budujesz.info/trawnik/

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama