107,6 FM

W bytomskim DPS "Kombatant" zainstalowano bramę odkażającą

Urządzenie opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej pomoże w dezynfekcji, zmniejszając ryzyko zakażenia koronawirusem.

Po zamontowaniu bramy odkażającej w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu-Miechowicach w kolejce czekają już inne placówki. To efekt współpracy władz miasta z gliwicką uczelnią oraz Fundacją „Novis Plus”, która pokryje koszt zakupu i montażu bramy w DPS „Kombatant” i DPS „Wędrowiec”, czyli 50 tys. zł.

- Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach. Koszt jednej takiej bramy to ok. 25 tys. zł. Zabezpieczyliśmy już pieniądze na ten cel - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Jak informują urzędnicy, we wszystkich placówkach, w których znajdą się te urządzenia, pracuje prawie 300 osób. Dysponują one pół tysiącem miejsc dla podopiecznych i osób potrzebujących wsparcia.

Instalowane bramy wyposażone są w specjalne dysze o zasięgu 360 stopni, z których wydobywa się środek dezynfekujący w postaci pary. Poddając się procesowi dekontaminacji, personel minimalizuje ryzyko zakażenia czy przeniesienia wirusa. Brama jest zautomatyzowana i wyposażona w systemy regulacji.

Bramy zostały skonstruowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu technologicznego WAAM z myślą o personelu medycznym, który działa na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.

W celu walki z epidemią uczelnia uruchomiła kilka możliwości wsparcia prowadzonych badań oraz specjalny program „Politechnika przeciw epidemii”.

- Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał - wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi. Zapraszam do współpracy przedstawicieli biznesu, przemysłu i tych, którzy chcieliby wspólnie z nami podjąć walkę z epidemią - mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Naukowcy i inżynierowie zaprojektowali też specjalną wersję bramy odkażającej z systemem podświetlanych komend. Piktogramy prowadzą przez proces dezynfekcji, dodatkowo zwiększając efektywność odkażania.

Montowane w bytomskich Domach Pomocy Społecznej bramy mają dwa ustawienia automatycznych programów: „Medyk” oraz „Cywil”, z których może skorzystać personel medyczny i inne osoby, w tym seniorzy.

Podobna brama stanęła wiosną w Szpitalu Specjalistycznym nr 1. Jak zaznaczają specjaliści, to właśnie podczas ściągania odzieży ochronnej najczęściej dochodzi do zakażenia lub przenoszenia koronawirusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama