107,6 FM

Co jeśli nie rozliczę PIT? Kilka informacji dla zapominalskich

Każdy kto uzyskuje dochody, jest zobowiązany do tego, aby raz do roku złożyć oświadczenie podatkowe do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Termin rozliczenia PIT upływa zazwyczaj 30 kwietnia. Niestety, są zapominalscy, którzy nie rozliczają PIT na czas. Wyjaśniamy co się stanie, jeśli nie złożymy deklaracji o dochodzie we właściwym terminie.

Brak zeznania podatkowego we właściwym terminie 

Wszyscy podatnicy w naszym kraju mają obowiązek, aby złożyć zeznanie roczne w ustawowym terminie. Z reguły termin na złożenie zdecydowanej większości deklaracji podatkowych upływa 30 kwietnia. Obowiązek złożenia PIT 2021 online lub tradycyjnego PITa dotyczy nas wszystkich, dlatego warto mieć tego świadomość. Ustawa z dnia 10 maja 1999 roku Kodeksu karnego skarbowego wskazuje, że za brak zeznania podatkowego we właściwym terminie grozi podatnikowi odpowiedzialność karno-skarbowa. W zależności od okoliczności w danej sprawie, można być ukaranym za wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe. 

Konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego

Jeśli podatnik nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, ale zaliczki na podatek dochodowy były płacone zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, wówczas może mu grozić co najwyżej mandat. Wysokość mandatu wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości płacy minimalnej. Jeśli zdarzyło nam się, że z jakiś przyczyn nie złożyliśmy obowiązkowego zeznania podatkowego, należy zrobić to jak najszybciej. Oczekiwanie na wezwanie ze strony Urzędu Skarbowego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Należy złożyć zaległą deklarację podatkową jak najszybciej oraz uiścić należy podatek wraz z odsetkami. 

"Czynny żal" - na czym polega? 

W ramach czynnego żalu należy dokładnie wyjaśnić, z jakich powodów wystąpiło opóźnienie w dostarczeniu zeznania podatkowego. Aby czynny żal był w pełni skuteczny, w pierwszej kolejności należy uiścić całą zaległość podatkową wraz z odsetkami oraz złożyć zaległą deklarację. W chwili obecnej złożenie tzw. "czynnego żalu" w takich przypadkach nie jest konieczne, jednak opłaca się skorzystać z takiej formy usprawiedliwienia, ponieważ może to uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami karno-skarbowymi.

Automatyczne rozliczenie PIT, czyli Twój e-PIT

Spóźnialscy, którzy zapomnieli samodzielnie przygotować deklarację PIT we właściwym terminie, mają obecnie dodatkową opcję, dzięki której złożenie zaległego PIT-u zajmie im znacznie mniej czasu. Na portalu Ministerstwa Finansów od jakiegoś czasu funkcjonuje specjalna usługa o nazwie Twój e-PIT. Polega ona na tym, że dla wszystkich podatników tworzone są automatyczne zeznania roczne. Usługa ta wykorzystuje wyłącznie te dane, do których dostęp posiada administracja skarbowa, czyli informacje pozyskiwane od pracodawców. 

Korzystając z usługi Twój e-PIT nie musimy samodzielnie wypełniać całego zeznania rocznego, ponieważ jest ono przygotowane przez intuicyjny system. Aby uzyskać do niego dostęp, wystarczy wejść na portal Ministerstwa Finansów oraz znaleźć odpowiednią zakładkę. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama