107,6 FM

Abp Skworc: To jest nasze dziedzictwo, którym chcemy się dzielić

Metropolita katowicki wziął udział w panelu dyskusyjnym online zorganizowanym przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem spotkania była 55. rocznica orędzia biskupów polskich.

Uczestnicy odnieśli się także do wspólnego oświadczenia Fundacji z okazji kolejnej rocznicy wspominanej wymiany listów. Dokument podpisany został przez abp. Skworca i abp. Ludwiga Schicka, reprezentującego episkopat Niemiec.

Uczestnicy dyskutowali o wspomnianym w oświadczeniu postanowieniu Niemieckiego Bundestagu, postulującym powstanie w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary z okresu niemieckiej okupacji Polski. Poruszono także kwestię wartości i ważności słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, będącego kolejnym elementem procesu pojednania między Kościołami i społeczeństwami.

W debacie oprócz abp. Wiktora Skworca, wieloletniego przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, wzięli udział także dr hab. Wojciech Kucharski (zastępca dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu), ks. dr Manfred Deselaers (niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu), dr Gerhard Gnauck (wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich).

Dyskusje poprowadzili: Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum, oraz jego zastępca Grzegorz Polak.

Panelowi towarzyszy wystawa "Przebaczenie drogą do wolności", która od 18 listopada jest prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia będzie dostępna także w przestrzeni muzealnej. Ekspozycja przypomina najważniejsze i często nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama