107,6 FM

Andrzej Szczygieł: To jest rekordowy rok pod względem czystości powietrza w woj. śląskim

To jest rekordowy rok pod względem czystości powietrza w woj. śląskim – powiedział w Radiu eM Andrzej Szczygieł, Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zarówno rok 2019, jak i 2020 to były dwa najlepsze lata pod względem jakości powietrza w historii pomiarów dokonywanych w woj. śląskim – mówił gość „Rozmowy poranka”. Znacznie mniej było dni z przekroczonymi poziomami dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza, a i przekroczenia te były mniejsze niż w latach poprzednich. W ub. roku w woj. śląskim było 227 dni bez przekroczenia norm jakości powietrza pod względem pyłu zawieszonego. W tym roku statystyki są jeszcze lepsze – do dziś (26.11) było takich dni 230, w samych Katowicach 300.

Jak wyjaśnił Andrzej Szczygieł, w dużym stopniu zawdzięczamy to ciepłym miesiącom zimowym w ubiegłym i na początku bieżącego roku, ale też realizacji wielu programów mających na celu eliminację szkodliwej niskiej emisji. Zaznaczył, że jednak do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo i przypomniał szacunki z roku 2017, kiedy powstawała uchwała antysmogowa w woj. śląskim. Przewidziano wtedy, że do likwidacji będzie ok. 600 tys. sztuk palenisk węglowych. Ma to nastąpić do końca 2027 r. Natomiast już do końca przyszłego roku powinny zniknąć paleniska węglowe, których wiek przekracza 10 lat lub jest nieznany.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy