107,6 FM

Abp Skworc: Program duszpasterski opatrznościowo zbliża nas do Eucharystii w czasie pandemii

- Program duszpasterski opatrznościowo zbliża nas do Eucharystii w czasie pandemii - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. W niedzielę (29.11) rozpoczyna się Adwent, a więc i nowy rok liturgiczny, a wraz z nim realizacja kolejnego programu duszpasterskiego.

– W moim przekonaniu jest opatrznościowe, że akurat w czasie zagrożenia epidemicznego stajemy przy Eucharystii. To oznacza stanięcie przy zbawczej ofierze Jezusa Chrystusa, która daje życie i nadzieję. Kiedy w czasie pandemii zostało nam odebranych wiele form działania duszpasterskiego, to pozostaje nam Eucharystia – mówił arcybiskup. Podkreślił, że bardzo ważna jest zarówno sztuka celebrowania, jak i sztuka uczestniczenia w Mszy św. Abp Wiktor Skworc zaapelował do rodzin, aby uczestnicząc w Eucharystii za pośrednictwem mediów, pamiętały o przygotowaniu do niej i dziękczynieniu po niej. Zapowiedział, że temat ten rozwinie w liście do wiernych na I niedzielę adwentu.

Metropolita katowicki podziękował zarówno duchownym, jak i świeckim za 9 lat wspólnego budowania lokalnego Kościoła. Wczoraj (26.11) przypadała 9. rocznica jego ingresu do katowickiej katedry. Arcybiskup zapewnił o swojej modlitwie i błogosławieństwie dla całej wspólnoty lokalnego Kościoła.

– Żyjemy w czasach, kiedy jest bardzo potrzebna solidarność społeczna – mówił dalej arcybiskup, nawiązując do pomocy finansowej, jakiej archidiecezja udzieliła Oddziałowi Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru (14.11). Podkreślił, że dotacja była możliwa dzięki ofiarom diecezjan.

Abp Wiktor Skworc zachęcił też środowisko akademickie do podpisywania listu w obronie Jana Pawła II, a wszystkich wiernych do przeżywania adwentu, m.in. poprzez uczestniczenie w roratach, przystąpienie do sakramentu pokuty, a także zadbanie o to, aby na świątecznym stole znalazła się świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy