107,6 FM

Dieta wegetariańska — wszystko, co musisz wiedzieć

Z powodu zmian klimatycznych, ale też rosnącej świadomości na temat odżywiania, diety roślinne wybiera coraz więcej osób. Dalej można usłyszeć negatywne opinie na ich temat. Przyjęło się, że diety roślinne mogą powodować niedobory niektórych witamin i minerałów, ale czy na pewno? Czy to oznacza, że tylko dieta zawierająca mięso jest w stanie zapewnić nam wszystkie składniki odżywcze?

Jak zastąpić mięso?

Wegetarianie, w przeciwieństwie do wegan, w swoim jadłospisie uwzględniają produkty mleczne i jaja. Jeśli nie masz żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, jajka pod różną postacią możesz spożywać nawet codziennie. Podczas wyboru produktów mlecznych warto kierować się informacjami zawartymi na etykiecie. Dlaczego? Mleko jest świetnym źródłem białka i przede wszystkim wapnia i witaminy B12, ale niestety niektóre jego przetwory zawierają duże ilości niezdrowych kwasów tłuszczowych oraz są sztucznie dosładzane. 

Mimo wszystko wegetarianie najczęściej sięgają po produkty dedykowane dla wegan oraz po wegańskie źródła białka. Będą to strączki, zboża, orzechy, nasiona, tofu, napoje roślinne i wiele innych. Uwzględnienie różnych źródeł białka roślinnego pozwoli urozmaicić codzienną dietę, a dzięki temu dostarczać organizmowi także wszystkich niezbędnych makro i mikro elementów. 

Musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli spożywasz mięso, WHO zaleca, by znacząco ograniczać je w diecie. Zwłaszcza mięso czerwone. Inspiracje na bezmięsne obiady i inne zdrowe przepisy możesz znaleźć w internecie. Jeśli lubisz gotować, potraktuj to jako kulinarne wyzwanie. Od czasu do czasu, mięso w tradycyjnym obiedzie można zastąpić roślinnym zamiennikiem, które teraz bardzo łatwo dostać w każdym supermarkecie. 

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Najbardziej krzywdzący dla wegetarian mit — nie, wegetarianie nie spożywają ryb. Istnieje rodzaj diety roślinnej, gdzie od czasu do czasu ryba pojawia się w jadłospisie i jest to pesco-wegetarianizm. Zwolenników takiego sposobu odżywiania możemy spotkać najczęściej w Wielkiej Brytanii. W Polsce przyjęło się, że przejście na dietę wegetariańską oznacza zupełne wyrzucenie z diety wszystkich rodzajów produktów odzwierzęcych, do uzyskania których, jakiekolwiek zwierzę musiało zostać zabite. 

Jak w takim razie jak uzupełnić zapotrzebowanie na zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3? Dodaj do owsianki łyżeczkę siemienia lnianego i masło orzechowe, a sałatkę przygotuj z olejem rzepakowym dobrej jakości. Tyle wystarczy!

Dieta roślinna odpowiednia dla wszystkich?

Mimo nieograniczonego dostępu do informacji wiele osób dalej ma wątpliwości co do bezpieczeństwa diet roślinnych. Jako dietetyk mogę spokojnie powiedzieć, że takie rozwiązania dietetyczne, a szczególnie dieta wegetariańska jest jak najbardziej bezpieczna dla wszystkich osób zdrowych! Nawet jeśli nie chcesz zmieniać swojej zwyczajowej diety w 100%, warto zainteresować się tematem diet roślinnych i urozmaicić swój jadłospis o nowe, roślinne dania. Będzie to z korzyścią dla Ciebie, klimatu i zwierząt. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama