107,6 FM

Abp Skworc złożył życzenia barbórkowe górnikom

- Nie traćcie nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności! - życzył górnikom i ich rodzinom abp Wiktor Skworc. Zapewnił też o modlitwie. Dziś, 4 grudnia, przypada wspomnienie św. Barbary, patronki braci górniczej.

Metropolita katowicki z okazji patronalnej uroczystości Świętej Barbary wszystkim Górnikom i Pracownikom zaangażowanym w szeroko pojęty przemysł wydobywczy złożył życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej, niebezpiecznej, ale jakże koniecznej pracy.

Zapewnił też o duchowym wsparciu, szczególnie w tym trudnym dla branży górniczej okresie zmian i restrukturyzacji. - Nie traćcie nadziei i wiary w to, że konieczne zmiany zostaną przeprowadzone w duchu społecznej solidarności! - pisze do górników arcybiskup.

Rada Społeczna przy Metropolicie katowickim 21 września br.  zaapelowała  „o odpowiedzialne przeprowadzanie procesu zmiany”. - Ufamy, że ten pełen troski głos o przyszłość Górnego Śląska zostanie usłyszany - apeluje abp Skworc.

Abp Skworc złożył życzenia barbórkowe górnikom   Górnicza orkiestra Roman Koszowski /Foto Gość

W życzeniach kierowanych do górników zauważa, że czas pandemii koronawirusa nie ominął także górniczego stanu. - Do znanych zagrożeń – jak ogień, woda, metan – doszło dodatkowe zagrożenie ze strony „niewidzialnego wroga”, który panoszył się w środowisku górniczej pracy z uwagi na warunki jej wykonywania, praktycznie uniemożliwiające zachowanie społecznego dystansu - zauważa hierarcha.

Przypomina, że Kościół lokalny wspierał modlitwą i współczuł górnikom, rodzinom górniczym, dzieciom i młodzieży górniczych osiedli, którzy musieli stawić czoła chorobie i niepewności jutra. Na szczęście epidemiologiczną sytuację na śląskich kopalniach udało się ustabilizować. 

W skierowanym słowie podziękował wszystkim górnikom-ozdrowieńcom, którzy oddawali osocze w geście braterskiej miłości i troski o bliźniego. Zachęcił do dalszej modlitwy, także w intencji zmian w górnictwie.

Metropolita katowicki przypomniał słowa wygłoszone przez siebie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.

Na koniec życzył górnikom, by we wszelakich trudnościach znajdowali zawsze schronienie w Bogu; aby „wyjazdów na powierzchnię było tyle samo, co zjazdów pod ziemię”; aby górniczy trud, wysiłek znajdowały wartość w oczach rządzących i całego społeczeństwa.

Abp Skworc udzielił błogosławieństwa i wyraził wdzięczność wobec żon i dzieci górników. Pozdrowił też emerytów górniczych, inwalidów pracy górniczej, którzy wykonując swoje obowiązki stali się ofiarami katastrof czy wypadków. Bożemu miłosierdziu powierzył tych, którzy zginęli na kopalniach.                       

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama