107,6 FM

Odznaczenie papieskie dla dyrygentki chóru ze Starych Gliwic

Gerarda Sobocik została uhonorowana za 50 lat pracy i zaangażowania na rzecz muzyki kościelnej.

Dyrygentka chóru parafii św. Gerarda w Gliwicach otrzymała z rąk bp. Jana Kopca odznaczenie papieskie Benemerenti (Dobrze zasłużonym), przyznawane za szczególne zasługi dla Kościoła. W związku z sytuacją epidemiczną uroczystość odbyła się w Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Gerarda Sobocik prowadzi chór parafialny w Starych Gliwicach od 50 lat. Pracę z nim zaczęła jako 23-letnia absolwentka gliwickiej Szkoły Muzycznej II stopnia, gdzie pod okiem Norberta Kroczka uczyła się dyrygentury. Po ukończeniu szkoły nadal korzystała ze wskazówek tego, nieżyjącego już, założyciela i dyrygenta zabrzańskiego Chóru "Resonans con tutti". 

Odznaczenie papieskie dla dyrygentki chóru ze Starych Gliwic   Odznaczenie papieskie Gerardzie Sobocik wręczył bp Jan Kopiec. Archiwum prywatne

Próby z chórzystami ze Starych Gliwic rozpoczęła 8 września 1970 roku, a ich pierwszy wspólny występ odbył się już w październiku z okazji parafialnego odpustu.

Zespół pod jej kierunkiem rozwijał się dynamicznie i dzięki temu w 1995 roku został doceniony przez o. Teofila Wyleżoła, franciszkanina z Góry Świętej Anny, i zaproszony do wspólnego śpiewu razem z chórem bazyliki św. Anny. Do dziś w tym składzie połączonych chórów śpiewają podczas uroczystości na Górze Świętej Anny, a także w wielu świątyniach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ważnymi momentami w 60-letniej historii chóru parafialnego ze Starych Gliwic było dwukrotne zaproszenie do współtworzenia oprawy muzycznej spotkań z Janem Pawłem II - w 1983 roku na Górze Świętej Anny i w 1999 roku na gliwickim lotnisku.

Odznaczenie papieskie Benemerenti zostało ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku. Przyznawane jest za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła. W 1925 roku przyjęto, że medal ten będzie wręczany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno świeckich, jak i duchownych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama