107,6 FM

Zmarł ks. prałat Józef Kusche

W wieku 79 lat odszedł do Pana wieloletni proboszcz parafii św. Anny w Zabrzu, diecezjalny duszpasterz mężczyzn i ludzi pracy. W ostatnim czasie podupadł na zdrowiu, zmagał się z Covidem-19, zmarł w szpitalu w Biskupicach.

Ks. Józef Kusche urodził się 23 sierpnia 1941 roku w Cisku (diecezja opolska). Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965 roku w Opolu. Najpierw był administratorem w parafii MB Szkaplerznej w Grabinie, później wikarym w parafiach Trójcy Świętej w Korfantowie, św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach i św. Anny w Zabrzu. W 1975 roku został administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Teresy w Zabrzu-Mikulczycach, a w 1986 roku administratorem i proboszczem parafii św. Anny w Zabrzu, gdzie po przejściu na emeryturę w 2012 roku nadal posługiwał przy ołtarzu i w konfesjonale. Prawie do końca towarzyszył rodzinom z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. 

W diecezji pełnił m.in. funkcję duszpasterza mężczyzn i duszpasterza ludzi pracy.

„Życie to czas wchodzenia na górę, ale też czas schodzenia z niej. Dla mnie nastał czas schodzenia i to szybkiego. Myślę, że już niewiele zostało (…) Za wszystko, co przez tyle lat kapłaństwa robiłem i mówiłem, biorę pełną odpowiedzialność. Starałem się zawsze wiernie służyć Kościołowi. Miałem i mam wielki szacunek dla tych, wśród których pracowałem i pracuję” – napisał w 2014 roku we wstępie do jednej ze swoich książek „Iść pod wiatr i zostawić ślad”.

W ostatnim okresie ks. Kusche podupadł na zdrowiu, nie mógł przychodzić do kościoła i ostatecznie trafił na oddział zakaźny szpitala w Zabrzu-Biskupicach, gdzie zmarł dziś późnym popołudniem.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Józefa Kuschego odbędą się w Zabrzu:

W czwartek 10 grudnia - eksportacja do kościoła św. Anny:

  • o 18.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego, po której rozpocznie się całonocne czuwanie przy trumnie
  • o 21.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna.

W piątek 11 grudnia w kościele św. Anny:

  • o 5.30 - jutrznia
  • o 6.30 i 8.00 - Msze św. parafialne i o 9.00 Msza św żałobna
  • o 11.30 - Różaniec
  • o 12.00 - Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Jana Kopca (przewidziany jest telebim na zewnątrz kościoła), a następnie ceremonia na cmentarzu parafialnym przy ul. Czołgistów.

Na parafialnym kanale youtube odbędzie się transmisja z uroczystości pogrzebowych w kościele. Na stronie internetowej parafii zamieszono też prośbę, żeby ze względu na pandemię w miarę możliwości pożegnać się z Księdzem Prałatem Józefem w czasie całonocnego czuwania oraz zachować przepisy sanitarne. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama