107,6 FM

Kazimierz Karolczak: Może nie jedna, ale kilka mniejszych spalarni śmieci powstanie w GZM

Może nie jedna, ale kilka mniejszych spalarni śmieci powstanie w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - zapowiedział na antenie Radia eM Kazimierz Karolczak, Przewodniczący GZM. Wojewoda Śląski, a następnie Sąd Administracyjny zakwestionowali prawo GZM do samodzielnej budowy spalarni.

Kazimierz Karolczak: Może nie jedna, ale kilka mniejszych spalarni śmieci powstanie w GZM
Radio eM

Jak wyjaśnił Kazimierz Karolczak, władze Metropolii widzą trzy możliwości wyjścia z sytuacji. Pierwsza to przekazanie przez poszczególne miasta rzecz GZM zadania budowy spalarni. Druga to podpisanie porozumień z miastami i koordynowanie budowy przez GZM. Oba rozwiązania oznaczałyby jednak, że inwestycję muszą finansować miasta. Natomiast trzecia droga, to budowa kilku mniejszych spalarni siłami miast. Jak mówił szef GZM, gotowe do tego są Gliwice i Tychy, pozostają pytania m.in. o Katowice, czy Bytom.

Kazimierz Karolczak podkreślił, że potrzebna jest zmiana ustawy, tak żeby Metropolia mogła realizować tego typu inwestycje. Obecnie właściwie jej zadania ograniczają się do transportu publicznego. Jednak w jego opinii parlamentarzyści mają obecnie inne priorytety i trudno oczekiwać szybkiego procesowania nowelizacji ustawy dotyczącej metropolii.

Jeszcze w maju br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła uchwałę o powołaniu spółki GZM- Czysta Energia, która miała budować spalarnię. Jednak wojewoda śląski uchylił ją, a skargę GZM oddalił ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy