107,6 FM

Lotnisko w Gliwicach oficjalnie z nową drogą startową

Obiekt umożliwia teraz obsługę lotów biznesowych, sportowych i tzw. małego ruchu cargo.

Zmodernizowaną płytę gliwickiego lotniska, z m.in. nową, utwardzoną drogą startową o długości 920 m, oddano w czwartek oficjalnie do użytku. Obiekt dzięki modernizacji i rozbudowie zyskał status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji - daje to możliwość wykorzystywania go m.in. dla lotów biznesowych, sportowych oraz małego ruchu towarowego.

Obok utwardzonej drogi startowej o długości 920 m, którą w przyszłości można wydłużyć do 1,3 km, drogi kołowania i płyty postojowej, powstała towarzysząca infrastruktura: parkingi, drogi dojazdowe i biegnącą dookoła lotniska ścieżka rowerowa.

Lotnisko w Gliwicach ma ponad 100 lat - zaczęło działać w 1916 r. Ówczesne niemieckie władze widziały jego rolę jako głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Od 1925 r. działała na nim stacja meteo, na wyposażeniu był też samolot meteorologiczny. W 1927 r. uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska.

Prace na lotnisku, mającym wcześniej charakter sportowy, rozpoczęły się jesienią 2018 r. Rozbudowa o wartości 27,9 mln zł została sfinansowana przez miasto, a zrealizowana przez miejską spółkę - Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju; pod kątem tego przedsięwzięcia samorząd podwyższył kapitał zakładowy tej spółki.

Atutem lotniska jest duża koncentracja w okolicy specjalistycznych usług dla małych samolotów i bliskość centrum Nowe Gliwice, gdzie działają firmy sektora nowych technologii. Gliwice są też dobrze skomunikowane - znajduje się tu m.in. węzeł autostrad A1 i A4, a nieco dalej także Drogowej Trasy Średnicowej, przebiegającej przez miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do Katowic.

W pobliżu modernizowanego portu mogą ulokować się podmioty związane z lotnictwem - nabywców znalazły już nieruchomości inwestycyjne w północno-wschodniej części obiektu. Po południowej stronie nowej drogi startowej GAPR dysponuje kolejnymi gruntami, które w przyszłości - jako kolejne tereny inwestycyjne - będą przylegały do południowej obwodnicy miasta.

Właściciel drugiej części gliwickiego lotniska, Aeroklub Gliwicki, współpracuje w zakresie praktycznej edukacji lotniczej z politechnicznym Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej i z gliwickim Zespołem Szkół Samochodowych. W efekcie przy lotnisku działa Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej, oferujący zintegrowane szkolenie lotnicze w zakresie licencji ATPL(A).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama