107,6 FM

Jesteś tym, który rozlicza PITy rodzinie i znajomym? O tym musisz pamiętać

Każdego roku rozliczenie podatku dochodowego (zwanego w skrócie PIT-em) to obowiązek każdej osoby uzyskującej dochody z tytułu umowy o pracę lub innych umów cywilno-prawnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą czy prowadzących gospodarstwo rolne. Warto znać najważniejsze terminy składania poszczególnych rozliczeń oraz zasady prawidłowego składania zeznań podatkowych.

W jaki sposób najłatwiej rozliczyć podatek dochodowy? 

Rozliczenie PIT-u nie jest szczególnie skomplikowane od kiedy można tego dokonać przez internet z wykorzystaniem ogólnodostępnego programu e-PIT. W większości przypadków nie jest wymagana nawet wizyta w lokalnym Urzędzie Skarbowym. Zeznanie podatkowe można złożyć zarówno w swoim imieniu, jak również pomóc w tej kwestii swojej rodzinie czy znajomym - zlecenie dokonania złożenia deklaracji PIT doświadczonej osobie czy księgowemu/księgowej to częsta praktyka w przypadku osób, które posiadają niewielką wiedzę i doświadczenie w tej kwestii. 

Odpowiedź na pytanie jak rozliczyć PIT 2021 jest stosunkowo prosta - można tego dokonać bezpośrednio na stronie podatki.gov.pl korzystając z funkcji Twój e-PIT. 

O czym trzeba pamiętać rozliczając PIT? 

Chcąc złożyć deklarację podatkową za rok 2020 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej należy przede wszystkim pamiętać o dotrzymaniu terminu - każdy podatnik powinien złożyć PIT do końca kwietnia (30.04.2021). Termin ten jest również ostatnim momentem na dokonanie płatności podatku, jeśli został on w deklaracji naliczony. 

Rozliczając PIT dla siebie, rodziny czy znajomych należy dla każdej rozliczanej osoby zebrać przesłane przez pracodawcę formularze PIT-11 – ich ilość jest uzależniona od liczby miejsc pracy. Jeśli osoba pracuje wyłącznie na umowę o pracę w jednym miejscu będzie to jeden egzemplarz PIT-11. Jeśli natomiast ktoś pracuje na umowę o dzieło czy umowę zlecenie w różnych miejscach, wtedy należy zebrać PITy od każdego z pracodawców. Ważną kwestią rozliczenia podatku dochodowego za poprzedni rok jest sprawdzenie czy dana osoba rozlicza się indywidualnie (jak to ma miejsce w przypadku osób, które nie są w związku małżeńskim) czy razem ze współmałżonkiem. Wybór odpowiedniej formy rozliczenia się w przypadku małżeństwa (osobno czy razem) jest indywidualną kwestią. 

Ulgi podatkowe 

Kolejnym krokiem w trakcie przygotowywania się do ostatecznego złożenia deklaracji PIT w 2021 roku jest prześledzenie przysługujących ulg podatkowych, czyli wszelkich kwot, które można odliczyć na podstawie obowiązujących aktów prawnych od podatku. Są to między innymi: 

  • ulga rodzinna, czyli tzw. ulga na dziecko lub dzieci, 
  • ulga internetowa, 
  • ulga z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego, 
  • ulga dla osób, które honorowo oddały krew w RCKiK w minionym roku rozliczeniowym. 

Ulgi podatkowe, które zostają zamieszczone w zeznaniu podatkowym PIT należy odpowiednio udokumentować - trzeba więc dopilnować, aby na poszczególne odliczenia od podatku czy dochodu posiadać stosowne zaświadczenia i dokumenty, które potwierdzają zasadność poszczególnych odliczeń. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama