107,6 FM

Jak znaleźć najlepsze oferty pracy?

Każdy z nas na pewnym etapie życia będzie musiał zmierzyć się z podjęciem pracy. Bywają osoby, które muszą się przebranżowić lub całkowicie zmienić miejsce pracy. Jak to zrobić i znaleźć najlepszą dla siebie pracę?

Przygotowanie do pracy

Praca to codzienne zajęcie każdego z nas, nad którym spędzamy kilka godzin dziennie. Jest to więc ważna decyzja i jeżeli szukamy nowego miejsca pracy lub dopiero rozpoczynamy karierę, warto odpowiednio zaprezentować się przyszłemu pracodawcy. Na początku należy zadbać o profesjonalne CV. Powinno zawierać nasze istotne osiągnięcia, ale też opisywać mocne strony i doświadczenie zawodowe. Możemy dołączyć do niego list motywacyjny - dodatkowy element, który bardziej przybliży naszą postać i udowodni, dlaczego to my nadajemy się najlepiej na dane stanowisko. Na samym początku liczy się pierwsze wrażenie - czyli to, czy CV jest estetyczne, czy potrafimy wyróżnić się czymś spośród setek innych aplikacji. Warto tutaj więc również indywidualnie podejść do każdej oferty i to do niej dostosować nasze kwalifikacje. Nie należy również oszukiwać, czy podwyższać swoje umiejętności - to i tak wyjdzie, a autentyczność w dzisiejszych czasach jest niezwykle ceniona. Najlepsza sytuacja jest więc wtedy, kiedy zastanowimy się nad naszymi mocnymi stronami i to do nich dobierzemy właściwą pracę. W dobie pandemii wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się online. Istotne jest więc zadbanie o takie podstawy jak dobre połączenie internetowe i sprzęt oraz schludny wygląd - nawet jeżeli nie musimy wychodzić z domu.

Wybierz ofertę pracy dla siebie

Przygotowanie to jedno, ale drugie to wybranie odpowiedniego rodzaju pracy. Jeżeli akurat straciłeś pracę lub masz potrzebę jej zmiany, zastanów się, jakich osób obecnie potrzebuje rynek. Ze względu na pandemię ten wybór może być ograniczony, ale warto pamiętać, że nadal możemy znaleźć sobie tę wymarzoną pracę. Warto przejrzeć portale z ofertami pracy takie jak na przykład GoWork, gdzie możemy znaleźć szeroki wybór ofert. Wystarczy dobrać nasze miejsce zamieszkania lub województwo, jeżeli jesteśmy w stanie dojeżdżać dalej. Kolejna jest możliwość wybrania pracodawcy, jaki nas interesuje. Może słyszeliśmy dobre opinie o danej firmie i ich korzystne podejście do swoich pracowników, a także możliwość szybkiego awansu? Wtedy warto spróbować swoich sił w takim miejscu. Mamy do wyboru również branżę i stanowisko. Jeżeli zależy nam, aby nadal pracować przy danej usłudze i tego nie zmieniać możemy zobaczyć, czy nadal jest możliwość wypełniania tych samych obowiązków. A być może warto również spróbować swoich sił gdzieś indziej z nowymi perspektywami?

Bądź elastyczny na rynku pracy

Ostatni rok pokazał nam, że najważniejsze cechy na obecnym rynku to umiejętność dostosowywania się do nowych warunków oraz wykorzystywanie nadarzających się okazji. Warto więc nauczyć się odrobiny elastyczności. Liczne statystyki informują, iż większość osób zmienia miejsce pracy w ciągu całego życia nawet kilka razy! Nie są to już czasy naszych rodziców, kiedy w jednej firmie pracowaliśmy aż do emerytury. Obecnie wszystko szybko się zmienia i dobrze jest podążać za tymi zmianami, aby nie zostać w tyle. Przebranżowienie się nie powinno być więc dla nas dużym wyzwaniem, a możliwością zdobycia nowych, ciekawych doświadczeń. Jeżeli nasza branża, w której się kształciliśmy powoli się wypełnia, a my nie czerpiemy już z niej takiej samej satysfakcji być może to czas na coś nowego? Przydatne będą w tym celu wszelkie kursy oraz szkolenia, które pozwolą na poszerzenie wiedzy lub zdobycie zupełnie nowych horyzontów w zmieniającej się rzeczywistości. Według danych z GUS stopa bezrobocia w ciągu 2020 roku wzrosła z 5,1 do 6,1%. Miejmy nadzieję, iż ten wynik nie powtórzy się w obecnym roku i rynek pracy będzie bardziej aktywny. Przede wszystkim warto pamiętać o kilku zasadach wspomnianych wyżej oraz o tym, aby nie poddawać się w swoich poszukiwaniach. Jeżeli wyślemy swoje zgłoszenie do kilku firm i otrzymamy negatywną odpowiedź lub nie otrzymamy jej wcale, to wcale nie oznacza, iż nie nadajemy się do tego. Warto spróbować jeszcze kilka razy i z pewnością trafi się taka osoba, której nasze kompetencje będą niezwykle potrzebne i doceni nasze starania. Poszukiwanie pracy to zajęcie pracochłonne i często długie, ale jeżeli zastosujemy się do kilku zasad, zadbamy o odpowiednią prezentację swojej osoby, wyślemy kreatywne CV, wyróżnimy się czymś z tłumu, a także wyszukamy najlepsze oferty z odpowiedniego serwisu, z pewnością będziemy zadowoleni z dalszej kariery zawodowej.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama