107,6 FM

Żory. Eksperymentalna aplikacja na przejściach dla pieszych

"Rozejrzyj się i żyj" (Stop-fon) - stworzyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu-Zdroju. Jej zadaniem jest ostrzeganie pieszych zapatrzonych w telefony, że zbliżają się do pasów.

Niewątpliwie powodem wielu wypadków na przejściach dla pieszych jest brak wystarczającej uwagi czy koncentracji u pieszego, którego rozprasza ekran trzymanego w ręku telefonu - zauważają śląscy policjanci. Eksperymentalne rozwiązanie w tym zakresie testują Żory. 5 przejść dla pieszych zostało wyposażonych w czujniki współpracujące z aplikacją na smartfony "Rozejrzyj się i żyj" (Stop-fon).

Stworzyli ją uczniowie i nauczyciele z Jastrzębia-Zdroju. - W pobliżu przejścia (wyposażonego w odpowiedni czujnik) użytkownik telefonu, który zainstalował sobie tę aplikację, zostanie powiadomiony o tym, że znalazł się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Smartfon sam "przechwyci" ekran i wyświetli informację, która brzmi: "Rozejrzyj się i żyj", a dodatkowo urządzenie wyda dźwięk i zawibruje - tłumaczą policjanci.

Aplikacja została doceniona m.in. na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji "Intarg" w Katowicach (Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca) czy na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes" w Moskwie (złoty Medal Wynalazczości).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama