107,6 FM

Niedzielski: Na początku lutego chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli

Na początku lutego chcemy powtórzyć badanie przesiewowe nauczycieli - zaznaczył w trakcie wtorkowej sesji Q&A, poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na tydzień przed powrotem uczniów klas I-III do szkoły, który nastąpił 18 stycznia, przeprowadzono wśród nauczycieli i pracowników badanie przesiewowe. Minister przypomniał o ich wynikach. Dodał, że takie badanie powinno być powtórzone na początku lutego. Jego wyniki mają być jednym z ważnych czynników podejmowania decyzji o ewentualnym ograniczeniu wprowadzonych z powodu epidemii obostrzeń.

"Przeprowadziliśmy badanie przesiewowe wśród nauczycieli, które na 134 tys. zbadanych dały wynik prawie 3 tys. pozytywnych przypadków. To mniej więcej 2 proc. tej populacji. Będziemy to badanie chcieli powtórzyć mniej więcej po dwóch tygodniach, czyli tak naprawdę na początku lutego. Zobaczymy, jak wygląda ten wskaźnik w przesiewowym badaniu i być może na jego podstawie podejmiemy decyzję, co robimy dalej" - zaznaczył Niedzielski.

Minister dodał, że dotychczasowe doświadczenie uczy, że każda decyzja dotycząca luzowania, jeżeli jest podejmowana nazbyt szybko, kończy się tak jak u naszych południowych sąsiadów - Czechów czy Słowaków.

"(...) Słowacja jeszcze niedawno ogłaszała praktycznie sukces w walce z pandemią i siłą rzeczy trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie" - zaznaczył.

Rząd Słowacji zdecydował w niedzielę, że zakaz wychodzenia z domu zostanie przedłużony do 7 lutego. Jednocześnie podjęto decyzję, że od poniedziałku do 27 stycznia na Słowacji przeprowadzone zostaną powszechne testy na obecność koronawirusa. Brak negatywnego wyniku będzie oznaczać obowiązkowe pozostanie w domu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama