107,6 FM

Jak wybrać nożyczki fryzjerskie?

Właściwy dobór nożyczek fryzjerskich ma kluczowe znaczenie dla efektów strzyżenia i kondycji włosów. Bez względu na to czy szukasz narzędzi do domowego czy profesjonalnego użytku musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie

Każde strzyżenie włosów powinno się odbywać przy użyciu profesjonalnych nożyczek fryzjerskich. Dlaczego? Ze względu na ich ostrość. Żadne inne stosowane na co dzień do różnych czynności (np. do papieru czy kuchenne) nie będą tak ostre. Włókna włosów muszą być bardzo precyzyjnie przycięte. Tępe narzędzie powoduje ich szarpanie, co w efekcie skutkuje nierównością końcówek i ich uszkodzeniem.

Rozmiar, kształt i materiał

Rozmiar nożyczek fryzjerskich musi być dostosowany do dłoni fryzjera lub osoby, która będzie ich używać. Najczęściej bywa więc tak, że z danego narzędzia korzysta tylko jedna osoba. Rozmiar podaje się w calach. Do kobiecych dłoni zwykle wybierane są rozmiary 5-5,5’’, natomiast do męskich 6’’ lub większe. Jeśli kupujesz je w sklepie internetowym wystarczy zmierzyć długość narzędzia posiadanego w domu (chociażby do cięcia papieru) i na tej podstawie wybrać odpowiedni rozmiar. Dodatkowo jeśli masz smukłe palce rekomendujemy dobór modelu z gumowymi wkładkami wypełniającymi oczka.

Jeśli chodzi o kształt do wyboru mamy klasyczne i offsetowe. W klasycznych oczka są ułożone w jednej linii, natomiast w offsetowych są ułożone pod skosem, aby mieć lepszą ergonomię. Wybór kształtu jest kwestią dowolną, aczkolwiek jeśli będziesz używać nożyczek do codziennej pracy muszą być one dla Ciebie jak najwygodniejsze, szeroki wybór pod adresem www.Trena.pl. Dla osób leworęcznych dedykowane są narzędzia o odpowiednio dostosowanym kształcie. Degażówki również mogą mieć różny układ ramion i oczek. Nożyczki powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która wykazuje się bardzo dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Najbardziej ceniona jest stal japońska i niemiecka.

Kiedy stosować degażówki?

Degażówki to nożyczki fryzjerskie, które na jednym lub dwóch ostrzach mają ząbki. Podczas strzyżenia tną tylko powierzchnie znajdujące się między ząbkami. Degażówki jednostronne obcinają około połowy wydzielonego pasma, natomiast degażówki dwustronne około 30% danej partii włosów. Pozwalają więc stopniować końcówki, a tym samym przerzedzać pasma i redukować objętość fryzury. Stosuje się je najczęściej do grubych, gęstych i kręconych włosów, ponieważ cieniowanie zwiększa podatność na skręt. Można nimi strzyc całą fryzurę lub wybrane jej partie, np. pasma przy twarzy lub grzywkę. Tak jak przy każdym strzyżeniu niezastąpiony będzie tu profesjonalny grzebień do włosów, np. grzebień CC 112 z serii Lussoni by Tools For Beauty.

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Odpowiednie dbanie o nożyczki fryzjerskie jest bardzo ważne dla długotrwałego utrzymania ich właściwości. Poniżej kilka kluczowych zasad:

  1. Należy ich używać tylko do strzyżenia włosów - cięcie innych rzeczy spowoduje ich tępienie się.
  2. Trzeba unikać stykania się ich z innymi przedmiotami i powierzchniami. Najlepiej po skończeniu pracy przechowywać nożyczki w specjalnym etui.
  3. Narzędzie należy starannie chronić przed upadkiem. Upadek może spowodować poluzowanie śruby i stępienie ostrzy, po czym konieczne będzie kupno nowego.
  4. Po każdym użyciu trzeba oczyścić ostrza z resztek włosów, np. przy pomocy delikatnej ściereczki.
  5. Należy regularnie konserwować miejsce styku obu ramion (płozę) poprzez nałożenie na nią kropli olejku oraz kilkakrotne otwarcie i zamknięcie ramion.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama