107,6 FM

Śląskie. Koniec z plastikowymi sztućcami i talerzami. Restauracje mają czas do lata

Koniec z plastikowymi talerzami, sztućcami i kubkami. Wraz z początkiem roku w życie weszła tzw. Dyrektywa Plastikowa, czyli unijny zakaz wprowadzania na rynek jednorazówek z tworzyw sztucznych. Restauracje mają czas do 3 lipca, aby opróżnić z nich swoje magazyny.

Plastikowe słomki, sztućce i mieszadełka odchodzą do lamusa. Wraz z początkiem roku w życie weszły unijne przepisy zakazujące sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

W 2021 roku żegnamy się definitywnie z dużą częścią jednorazowego plastiku. Wylicza Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska:

Zgodnie z unijną dyrektywą plastikową, producenci muszą opróżnić swoje magazyny z wymienionych produktów do 3 lipca. Po tej dacie restauratorzy nie będą nam mogli spakować jedzenia na wynos na plastikowym talerzu.

Nowe prawo to wyzwanie przede wszystkim dla gastronomów, ale jak przekonuje Natalia Lenert Gruszka, właścicielka jednego z lokali gastronomicznych w Bytomiu 'plastik da się zastąpić':

Rok 2021 rozpocznie drogę stopniowego ograniczenia plastiku w Polsce. Od początku roku weszły w życie przepisy, które zakazują wprowadzania na rynek plastikowych kubków, talerzy, słomek, mieszadełek czy patyczków do uszu. Tymczasem - zdaniem ekspertów - Polska wprowadzi w najbliższym czasie system kaucyjny.

Mówi Filip Piotrowski ze Stowarzyszenia Zero Waste:

Ekspert przypomina: zgodnie z unijną dyrektywą o odpadach każdy kraj członkowski będzie musiał w 2029 roku - ponownie wykorzystać 90% plastikowych butelek.

A czy mieszkańcy regionu zwracają uwagę na to z czego wykonane są opakowania?

Ekologiczne opakowania to jednak większe koszty nie tylko dla właścicieli restauracji, ale także dla klientów. Przykładowo ekologiczne opakowanie na zupę kosztuje 1 zł i 50 groszy, a w przypadku pojemnika z plastiku koszty byłyby trzykrotnie niższe.

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią właśnie tworzywa sztuczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama