107,6 FM

Kard. Müller: Joe Biden staje na czele najbardziej subtelnie brutalnej kampanii dechrystianizacji kultury

Nie mogę poprzeć polityka aborcyjnego, dlatego, że buduje mieszkania socjalne, ponieważ z powodu względnego dobra musiałbym zaakceptować zło absolutne - stwierdził w wywiadzie dla Petry Lorleberg z portalu kath.net kard. Gerhard Ludwig Müller.

Od tego czasu publicznie w znacznej mierze podporządkowuje się Kościół doczesnym celom państwowym (tzw. znaczenie systemowe), a tylko w kręgu prywatnym przeciwstawia się agresywnej dechrystianizacji społeczeństwa. Biskup w Europie Środkowej staje dziś przed wyborem: przetrwać w konformizmie lub zostać okrzykniętym przez ignorantów fundamentalistą...

Podczas gdy w USA jest niemal zwyczajem liczne uczestnictwo biskupów katolickich choćby w największym na świecie wydarzeniu prolife, Marszu dla Życia, w Niemczech na palcach jednej ręki można policzyć odważnych biskupów, którzy przybywają na Marsz dla Życia.

Nie mnie oceniać zachowanie poszczególnych biskupów. Zawsze byłem pod wrażeniem Klemensa Augusta von Galena, który 18 października 1933 r. został konsekrowany na biskupa Münster. Jego motto brzmiało: "Nec laudibus - nec timore". Nie dla pochwał, ani ze strachu.

W Polsce natomiast biskupi zdecydowanie bronią życia. Czy Ksiądz Kardynał ceni ich wysiłki?

Polacy, bardziej niż jakikolwiek inny naród europejski, przez 200 lat cierpieli i walczyli o demokrację konstytucyjną i wiarę katolicką. Mimo to, w obiegu są złośliwe uprzedzenia wobec tego kraju. Nawet w kręgach kościelnych bezkrytycznie są przyjmowane te utarte schematy i stereotypy. Zaangażowanie polskich biskupów, księży i świeckich są przypisywane tradycjonalistycznemu podstawowemu poczuciu narodu, który po okresie dyktatury narodowosocjalistycznej i komunistycznej oraz obcego panowania nie dojrzał jeszcze do demokracji.

Ze wszystkich miejsc, z Niemiec i Austrii, płyną oferty korepetycji w zakresie demokracji i radzenia sobie w zsekularyzowanym społeczeństwie. Powinniśmy w sposób przemyślany okazać większą solidarność z naszymi katolickimi braćmi i siostrami. Moglibyśmy się od siebie nawzajem uczyć ważnych rzeczy i razem czynić dobro dla Kościoła katolickiego w dzisiejszym świecie.

Tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI)

« 1 2 3 4 5 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama