107,6 FM

Restrukturyzacja górnictwa nie powinna być celem, lecz narzędziem do szerszej refleksji na przyszłością Śląska

„Restrukturyzacja górnictwa nie powinna być celem, lecz istotnym narzędziem i okazją do szerszej refleksji na przyszłością całego Śląska” - stwierdzili w komunikacie członkowie Rady.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim obradowała online 28 stycznia 2021 roku. Wydany komunikat dotyczy poruszanych wówczas zagadnień, m.in. przyszłości górnictwa, zmian legislacyjnej w obrębie ochrony ludzkiego życia oraz wyzwań stojących przed Kościołem i rodziną w obliczu współczesnych wyzwań społecznych.

W kontekście toczących się rozmów pomiędzy stroną rządową i związkową na temat przyszłości przemysłu wydobywczego i branż z nim związanych członkowie Rady Społecznej podkreślili aktualność jej stanowiska „O przyszłość Górnego Śląska” z 21 września 2020 roku. Sygnatariusze komunikatu stwierdzili, że „z wielu względów o charakterze globalnym, krajowym i regionalnym restrukturyzacja przemysłu węglowego przez jego wygaszanie wydaje się nieuchronna”. Zwrócili uwagę, że przemiany w branży górniczej nie mogą odbyć się z pominięciem zasad społecznych: sprawiedliwości, solidarności i zrównoważonego rozwoju.

W nocie czytamy: „w imię sprawiedliwości, solidarności i zrównoważonego rozwoju proces ten należy mocniej połączyć z procesem wsparcia dla gmin górniczych, tak aby miasta powstałe na węglu i dla węgla jako rekompensatę za ponoszone koszty i straty (także te ekologiczne) otrzymały postindustrialną infrastrukturę do wykorzystania na cele naukowe, edukacyjne, społeczne, kulturalne i komercyjne”.

Członkowie Rady Społecznej stwierdzili, że „restrukturyzacja górnictwa nie powinna być celem, lecz istotnym narzędziem i okazją do szerszej refleksji na przyszłością całego Śląska”.

Jednym z wyzwań na Górnym Śląsku jest głęboka przemiana kulturowa, która dotyka także „kodu etycznego” jego mieszkańców, m.in. etosu sumiennej pracy, rzetelności, solidarności i wytrwałości w przeciwnościach oraz umiłowania rodziny i wiary”. W tym kontekście członkowie Rady Społecznej zwrócili uwagę, że „wyjątkową rolę w procesie etycznego formowania przyszłych pokoleń: rodzinę i Kościół”.

Członkowie Rady poparli apel Arcybiskupa Metropolity Katowickiego w sprawie obowiązkowych zajęć szkolnych z religii lub etyki podkreślając tym samym konieczność integralnej formacji człowieka.

Gremium omówiło zmiany legislacyjne w sprawie ochrony życia dzieci nienarodzonych w aktualnym kontekście społecznym. Zwrócono uwagę, na odpowiedzialność polityków za stanowienie prawa chroniącego życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jednocześnie podkreślono ‘konieczność zintensyfikowania działań formacyjnych prowadzących ukształtowanie mentalności i postaw pro-life, tj. ochrony i obrony życia podejmowanych nawet w sytuacjach, gdy prawo dopuszczałoby działania zmierzające do jego naruszenia”

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim obradowała 28 stycznia 2021 roku. Komunikat jest podsumowaniem zebrania.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Katowickim jest ciałem doradczym Arcybiskupa Metropolity Katowickiego. Członków Rady powołuje Arcybiskup Metropolita Katowicki na pięcioletnią kadencję spośród osób cechujących się wybitnymi kompetencjami w środowiskach: akademickim, dziennikarskim, w gronie przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz teoretyków i praktyków różnych dziedzin społecznych. Obecnie Rada Społeczna liczy 10 członków. Sekretarzem Rady jest ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama