107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Aktem pokutnym na Wielki Post niech będzie nastawienie mniej konsumpcyjne

- Aktem pokutnym na Wielki Post niech będzie nastawienie mniej konsumpcyjne - zachęcał na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zapowiedział, że skierował do wiernych list pasterski na Wielki Post.

Odnosząc się do przypadającego dziś (19.02), dnia modlitwy oraz postu w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego i ich rodzin, abp Wiktor Skworc zaznaczył, że trzeba wychowania etycznego i działania nie tylko Kościoła, aby na przyszłość przeciwdziałać takim zdarzeniom. Jak wyjaśnił, jeśli czasem pojawiają się postulaty, by zmieniać prawo, bo jest zbyt liberalne, to w istocie prawo nie działa samo w sobie, ale przez ludzi prawych, etycznych. Stąd przypomniany przez arcybiskupa postulat wychowania etycznego w społeczeństwie.

Metropolita zachęcił do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w intencji osób wykorzystanych i podkreślił, że będzie to okazja do stworzenia wspólnoty ze zranionymi. Wezwał też, by wołać do Boga o Jego miłosierdzie. Zaznaczył, że w celu niesienia pomocy zranionym, biskupi polscy powołali Fundację Św. Józefa, która w tym celu dysponuje środkami finansowymi przekazywanymi przez wszystkich księży.

Arcybiskup przypomniał też, że rozpoczęty przedwczoraj Wielki Post dzieli się na dwa okresy: pokutny i pasyjny. W liście pasterskim, który skierował do wiernych proponuje wielkopostną rewizję życia w myśl zasady: widzieć, wybrać, działać. Metropolita zachęca, by czynić to we współpracy ze Sługą Bożym ks. Janem Machą. Zaapelował, by w ramach pokuty nastawić się mniej konsumpcyjnie do życia.

"Rozmowa poranka" do posłuchania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy