107,6 FM

Trzecie serce na 27 dni, czyli rekolekcje ze św. Józefem

Wiosną 2020 r. prowadzili wirtualne rekolekcje pt. Dwa Serca, oparte na wezwaniach Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jesienią - Serce Matki, dla których inspiracją była Litania Loretańska. W niedzielę 21 lutego ks. Mateusz Dudkiewicz i Marek Zaremba zapraszają na rekolekcyjne spotkania z kolejnym sercem - Sercem Ojca.

Czas rekolekcji Serce Matki zbiegł się z tzw. strajkiem kobiet. - Od razu pomyśleliśmy, żeby popracować nad tym naszym światem jeszcze mocniej z Maryją - Matką Życia. Myśleliśmy, żeby przygotować kolejne rekolekcje - z Litanią do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - mówi ks. Mateusz.

- Akurat odmawiałem Różaniec i radosną tajemnicę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Przyszła myśl, że może by jednak włączyć św. Józefa i przygotować Trzy Serca na podstawie Litanii do św. Józefa - mówi Marek. - A Mateusz rzucił: "Nie. Zróbmy… Serce Ojca". Było wiec tak: kończymy czas Serca Matki dokładnie 8 grudnia - uroczystym zawierzeniem Maryi - a tego samego dnia... papież ogłasza Rok św. Józefa!

- Parę razy sprawdzaliśmy - bo najczęściej ogłaszano rok i datę jego rozpoczęcia w późniejszym terminie - a tu bach: ogłoszenie i rozpoczęcie 8 grudnia. Nie było się nad czym zastanawiać. Poszliśmy zdecydowanie w Serce Ojca - zaznacza ks. Mateusz. - Myślę że to nie jest bez znaczenia, bo przecież z kryzysu męskości czy ojcostwa wynika wiele problemów - także tych związanych z ochroną życia czy kryzysem w Kościele. Rekolekcje rozpoczynamy 21 lutego, a chcemy je zakończyć 19 marca, w uroczystość św. Józefa. A potem razem z nim, z różańcami w ręku, pójdziemy do Matki Życia w Jej uroczystość - 25 marca.

Wszystkie materiały rekolekcyjne można znaleźć na stronie: serceojca.eu (jak Eucharystia) i na Facebooku.

- Zauważyliśmy, że te rekolekcje zawierzenia muszą mieć właściwy kierunek. Stąd myśl: przez przeczyste serce Józefa do serca Boga Ojca - tłumaczy Marek. - Głównym motywem stały się dla nas wezwania litanii, ale też Modlitwa Pańska - "Ojcze nasz". Jej prośby wyznaczą nam cztery tygodnie, przez które poprowadzą nas: ojcowskie serce czułe, serce posłuszne, serce przyjmujące i serce odważne. Odkryliśmy taką ciekawostkę, że w Ewangelii mamy 26 wersetów o św. Józefie i tyle też jest wezwań w litanii za jego wstawiennictwem. Taki szczegół, z którego wyzwoliliśmy eksplozję zalet jego serca. Medytacje nad wezwaniami pomogą nam odrodzić w sercach te cnoty Józefa, które są niezbędne, aby być ojcem naprawdę spełnionym.

Każdego dnia prowadzący zaproponują do przeczytania jedno zdanie z Ewangelii dnia, krótkie rozważanie teologiczne księdza i duchowościowo-praktyczne - dietetyka. Przybliżą także papieskie nauczanie Kościoła odnośnie św. Józefa, na podstawie dokumentów papieża Franciszka i św. Jana Pawła II.

Więcej o rekolekcjach przeczytacie także w najnowszym numerze papierowego "Gościa Bielsko-Żywieckiego", w tekście pt.: "Trzecie serce".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama