107,6 FM

Jak sobie poradzić z problemem płatności w czasach COVID?

Problemy, które napotykają przedsiębiorcy na swojej drodze biznesowej, nie są łatwe do rozwiązania. Najczęściej dotyczą one bieżącej działalności w czasach pandemii oraz płynności finansowej. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej firmy nie są zwolnione z obowiązku dopełnienia wszystkich formalności, czy też regulacji należności, co dodatkowo utrudnia utrzymanie wysokiej jakości oferowanych usług lub produktów. Dlatego oprócz pomocy Państwa biznesy korzystają z innych alternatywnych propozycji radzenia sobie z problemami płatności.

Poszukiwanie dodatkowych źródeł zarobków

Najprostszym sposobem radzenia sobie z problemami z płatnościami jest poszukanie nowych, bardziej płatnych zleceń lub podpisywanie umów z podmiotami, które nie mają problemów z regulacjami zobowiązań. Dodatkowo warto jednocześnie spróbować obniżyć koszty działalności, co będzie miało wpływ na mniejszą możliwość spowodowania utraty płynności, kiedy jeden z kontrahentów opóźni płatności. Restrukturyzacja umów z bankami lub wakacje kredytowe mogą być świetną opcją do oszczędności w tym trudnym czasie.

Odzyskiwanie należności bez przeciągania

Często w firmach zatory płatnicze można łatwo i szybko wyegzekwować dzięki windykacji. Dlatego też warto zwrócić na nią uwagę, mimo iż często jest źle kojarzona, przynosi dużo pozytywów. To sposób, który wymusza na kontrahencie zapłatę. Można wyróżnić jej trzy rodzaje m.in. lekką, czyli polubowne wzywanie do zapłaty poprzez media (telefony, internet, listy), sądową (poprzez sąd, jeśli polubowne nie przynoszą rezultatu) oraz postępowanie egzekucyjne, które jest najbardziej zaawansowaną opcją. To ostatnie polega na egzekwowaniu należności przy pomocy komornika poprzez ściąganie należności z konta bankowego, wynagrodzenia, a także z nieruchomości i ruchomości posiadanych przez dłużnika. Firmy windykacyjne działają w zakresie prawa, więc dodatkowo jest pewność, iż wykonywane postępowania są zgodne z prawem. Na rynku pojawiały się również strony z systemami dla osób chcących samodzielnie jej dokonać. Dzięki nim można wygenerować profesjonalne wezwania do zapłaty, scenariusze postępowania, zaprosić do negocjacji dłużnika, czy też sporządzić wnioski i pozwy.

Finansowanie faktur jako świetny sposób na problemy z płatnością

Interesującym sposobem, który coraz bardziej zyskuje na popularności, jest finansowanie faktur, czyli inaczej faktoring. Polega na zawarciu umowy z instytucją finansową np. bankiem, która będzie za drobną opłatą przelewała środki na firmowe konto bankowe, natychmiast po wystawieniu i wysłaniu faktury z odroczonym terminem płatności do kontrahenta. Taka funkcja jest rozwiązaniem dużo szybszym i niewymagającym aż tylu formalności w przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki. Dodatkowo finansowanie faktur w ten sposób jest całkowicie bezpieczne, gdyż w przypadku braku płatności dla firmy faktoringowej to właśnie ona dochodzi swoich roszczeń z kontrahentem na drodze sądowej, dlatego też opcja ta oszczędza nie tylko czas, ale również pieniądze.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama