107,6 FM

Co z bierzmowaniem w diecezji gliwickiej?

Biskupi w tym roku nie będą udzielali sakramentu bierzmowania w parafiach, ale będą mogli to uczynić proboszczowie.

Instrukcja dotycząca przygotowania i sprawowania sakramentu bierzmowania

Mając na uwadze dobro duchowe wiernych, uwzględniając normy zawarte w Wytycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa nr 1497/20/A z dnia 16 października 2020 roku, oraz najnowsze przepisy organów państwowych dotyczące środków bezpieczeństwa związanych z trwającą pandemią, odnośnie do możliwości przygotowania i sprawowania sakramentu bierzmowania, postanawia się, co następuje:

1) Należy kontynuować rozpoczętą już formację kandydatów do bierzmowania, w formie zdalnej lub stacjonarnej. Zaleca się, aby spotkania formacyjne odbywały się w budynku kościoła w mniejszych grupach (jeżeli grupa jest liczna), z zachowaniem aktualnych przepisów sanitarnych dotyczących ilości osób mogących przebywać w budynku, wymaganego dystansu między osobami, noszenia maseczek oraz dezynfekcji pomieszczeń.

2) Bezwzględnym warunkiem dopuszczenia kandydata do przyjęcia bierzmowania jest jego sumienny udział w katechizacji szkolnej i parafialnej, odbywającej się w formie zdalnej lub stacjonarnej.

3) Kandydaci do bierzmowania uczestniczący w katechizacji, zanim zostaną do niego dopuszczeni przez własnego proboszcza lub administratora parafii, powinni zostać poddani weryfikacji w aspekcie gotowości do jego przyjęcia. Z tej racji należy uzyskać od osób prowadzących katechizację kandydatów do bierzmowania (chyba, że katechizującym jest proboszcz lub administrator parafii) stosowną opinię. Opinia powinna zawierać: ocenę, informację o sumiennym uczestnictwie w katechizacji i zaangażowaniu kandydata w przygotowanie sakramentalne (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-2018), Statuty i aneksy, art. 303-308). Proboszcz lub administrator parafii odpowiedzialny za dopuszczenie kandydata do bierzmowania, może przeprowadzić egzamin lub rozmowę egzaminacyjną, aby weryfikować jego wiedzę zdobytą w czasie formacji sakramentalnej.

4) Dopuszcza się możliwość udzielenia sakramentu bierzmowania w tym roku lub przełożenia na przyszły rok, ze względu na sytuację epidemii. Ponieważ biskupi w tym roku nie będą udzielali sakramentu bierzmowania, Biskup Gliwicki, zgodnie z kan. 884 § 1 KPK, udzieli zezwolenia każdemu proboszczowi na udzielenie bierzmowania młodzieży swojej parafii. Należy jednak wystąpić o to z indywidualną prośbą.

5) Roztropności proboszcza lub administratora parafii pozostawia się decyzję o organizowaniu prób przed uroczystością bierzmowania, z zachowaniem aktualnych przepisów prawa państwowego i diecezjalnego.

          6) Dopuszcza się możliwość udzielenia sakramentu bierzmowania indywidualnie lub w mniejszych grupach, z zachowaniem zasad sanitarnych określających dopuszczalną liczbę osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniu o charakterze religijnym np. na kilku Mszach świętych w niedzielę lub dodatkowej Mszy świętej w dzień powszedni. W takim przypadku, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ordynariusz udzieli prawa binacji lub trynacji w danym dniu (por. kan. 905 § 2 KPK).

7) Parafię własną kandydata uznaje się za miejsce uprzywilejowanego przygotowania i udzielenia mu sakramentu bierzmowania. Jeżeli przemawiają za tym poważne racje, w pojedynczych przypadkach, można zezwolić na przygotowanie i udzielenie bierzmowania w innej parafii. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do proboszcza lub administratora parafii kandydata, należy jednak uwzględnić argumenty rodziców lub opiekunów prawnych kandydata w tym zakresie.

8) Ze względu na ograniczenia określające dopuszczalną liczbę osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniu o charakterze religijnym, dopuszcza się możliwość, by świadkiem bierzmowania dla wszystkich kandydatów była jedna osoba lub osobny świadek dla dziewcząt i osobny dla chłopców. Wyznaczenie świadka należy w takim przypadku do proboszcza lub administratora parafii, z uwzględnieniem wymogów kan. 893 § 1 KPK.

9) Po udzieleniu sakramentu bierzmowania należy niezwłocznie dokonać stosownych adnotacji w księdze bierzmowanych, jak i w aktach chrztu osób bierzmowanych.

10) Niniejsze wytyczne wchodzą w życie z dniem podpisania i obowiązują do końca 2021 roku.

Gliwice, 26 lutego 2021 roku                                                                                            

† Andrzej Iwanecki

Wikariusz Generalny

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama