107,6 FM

Ruda Śląska, Rybnik i Jastrzębie-Zdrój chcą "okrągłego stołu' w sprawie transformacji energetycznej

W rozmowach o przyszłości kopalń powinni czynnie uczestniczyć samorządowcy - wspólny apel do rządu wystosowały w tej sprawie władze: Rudy Śląskiej, Rybnika i Jastrzębia-Zdroju.

O 'śląski okrągły stół' w sprawie transformacji energetycznej zaapelowali samorządowcy z: Rudy Śląskiej, Jastrzębia-Zdroju i Rybnika. Chodzi im o toczące się od wielu miesięcy rozmowy dotyczące przyszłości kopalń i sposobu odejścia od wydobywania węgla. Biorą w nich udział przedstawiciele rządu i związkowcy, ale włodarze górniczych gmin - nie.

Sens wspólnego wystąpienia tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Od wielu miesięcy toczą się rozmowy o górnictwie między stroną rządową a związkowcami, jednak gminy górnicze uważają, że były dotąd pomijane i zapraszają. Mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman:

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic dodawała, że chodzi o to:

Już teraz wiadomo, że dojdzie do spotkania samorządowców gmin górniczych i Ministerstwa Aktywów Państwowych. Odbędzie się ono jutro (wtorek) - w formule online.

W ocenie samorządowców problem górnictwa trzeba osadzać w szerszym kontekście, bo konsekwencje wygaszania kopalń mogą odczuć wszyscy mieszkańcy regionu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama