107,6 FM

Antyoksydanty. Ranking najmocniejszych naturalnych antyoksydantów

Antyoksydanty odgrywają ogromną rolę w ochronie organizmu przed skutkami stresu oksydacyjnego. Neutralizują wolne rodniki, bronią komórki przed uszkodzeniem i zdecydowanie powinny znaleźć się w naszej diecie. Gdzie kryją się najsilniejsze antyoksydanty? Spójrzmy na ranking.

Obecnie szczególnie jesteśmy narażeni na atak wolnych rodników. Zanieczyszczone środowisko, promieniowanie UV, stres, nikotyna, konserwanty dodawane do żywności mają wpływ na nadmierne namnażanie się wolnych rodników w organizmie.

Nadmiar wolnych rodników prowadzi do stresu oksydacyjnego, który może mieć wpływ na rozwój m.in. chorób serca, udarów, zaćmy, nowotworów, cukrzycy, choroby Alzheimera, Parkinsona i szybsze starzenie się organizmu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie organizmowi związków, które zwalczają wolne rodniki. A źródłem tych substancji jest bez wątpienia natura.

Gdzie znajdują się najsilniejsze antyoksydanty?

Przyprawy i zioła, według skali ORAC, to one mają największy antyoksydacyjny potencjał. Należą tutaj: goździki, oregano, tymianek, kurkuma, curry, bazylia, imbir. Skąd takie działanie u przypraw? To wszystko ze względu na polifenole. Na przykład kurkumina (składnik kurkumy), to nic innego jak naturalny związek polifenolowy; kurkuminę otrzymujemy z kłącza ostryżu długiego. Działanie antyoksydacyjne to nie wszystko, kurkumina działa również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo.

Kakao: kakao wpływa dobroczynnie na serce, jest źródłem działających przeciwutleniająco proantocyjanidyn i flawanoli. To właśnie te związki korzystnie wpływają na śródbłonek naczyń krwionośnym i pomagają chronić układ krwionośny przed rozwojem miażdżycy.

Czerwone winogrona, których spożywanie zalecał już Hipokrates. I oczywiście miał rację, winogrona to bogactwo antyoksydantów. Jak się okazuje cenny dla zdrowia jest nie tylko miąższ tych owoców, ale również ich pestki i skórka, to w właśnie tutaj kryją się jedne z najmocniejszych antyoksydantów: proantocyjanidyny i resweratrol (należy do flawonoidów, dobrym źródłem resweratrolu jest również korzeń rdestowca ostrokończystego).

Granat, owoc granatu to kopalnia zdrowych związków, w tym oczywiście znakomitych antyoksydantów. Znajdziemy tutaj kwas elagowy, flawonoidy oraz witaminy C i E (znane z działania przeciwstarzeniowego) i kwas foliowy. Do bardzo dobrych źródeł witaminy C należą również: pietruszka, papryka, dzika róża, czarna porzeczka; z kolei witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych i orzechach. Co ważne, witaminy te najlepiej działają razem.

Pomidory, w ich składzie znajdziemy likopen, który należy do karotenoidów, ten antyoksydant zaleca się szczególnie w profilaktyce nowotworów, chorób serca i oczu.

Ranking najmocniejszych antyoksydantów – podsumowanie

Przyprawy i zioła, kakao, pomidory, owoce granatu, winogrona, to oczywiście nie są jedyne źródła najsilniejszych antyoksydantów. Zawsze warto dbać o to, żeby dieta była zdrowa i jak najbardziej urozmaicona, bogata w różnego rodzaju owoce i warzywa. Oprócz wielu innych zalet taka dieta dostarcza nam pełną gamę najsilniejszych antyoksydantów: polifenoli, karotenoidów, proantocyjanidyn, witamin i związków mineralnych.

A co, gdy dieta mimo starań wciąż jest uboga w antyoksydanty? Wtedy warto zastanowić się nad rozsądną suplementacją i preparatem, który ma po pierwsze mocny skład, a po drugie wysokiej jakości składniki aktywne na przykład NoOxi firmy Grinday.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama