107,6 FM

III Igrzyska Europejskie w 2023 roku na Śląsku? Jest na to szansa! Województwo śląskie wyraziło już gotowość współorganizacji imprezy

Województwo śląskie wyraziło gotowość współorganizacji III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w 2023 roku. Tym samym chce dołączyć do dwóch dotychczasowych organizatorów – Krakowa i Małopolski.

W Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się spotkanie [08.03.2021] dotyczące najważniejszych kwestii związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich. Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski przekazał do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego list intencyjny w sprawie dołączenia Śląska do organizatorów III Igrzysk Europejskich.

– Deklaruję szerokie zaangażowanie w organizację tej wysokiej klasy, wielonarodowej imprezy sportowej o globalnym zasięgu. Dedykowana najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i Ruchu Olimpijskiego – będzie uhonorowaniem Województwa Śląskiego, w którym przez lata ciężkiej pracy powstawała nowoczesna infrastruktura sportowa. Szczególne miejsce zajmuje Stadion Śląski – arena sportowa, która ma swoją historię, duszę i przywołuje liczne wspomnienia. Jest obiektem sportowym o bogatej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk, Polska jest z niego dumna! – napisał w liście intencyjnym Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

We wstępnym programie Igrzysk jest już 26 dyscyplin. Ostateczny powstanie po zakończeniu rozmów  ze wszystkimi europejskimi federacjami. Dotąd podpisane zostały umowy z 13 europejskimi federacjami. Toczą się intensywne rozmowy Europejską Federacją Lekkiej Atletyki.

– W imieniu Rządu chciałbym potwierdzić wszystkie dotychczasowe deklaracje, a więc wsparcie dla organizatorów w zakresie logistyki, ale też niezbędnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Cieszę się, że Śląsk chce współorganizować III Igrzyska Europejskie oraz że wszystko jest na dobrej drodze by do programu sportowego dołączyła lekka atletyka – dyscyplina, w której Polska ma ogromne sukcesy. Stadion Śląski, który ma status obiektu narodowego gościłby najlepszych lekkoatletów z Europy – powiedział Wicepremier Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich.

Igrzyska Europejskie 2023 to nie tylko święto dla sportowców i kibiców. Będzie to zdecydowany bodziec, istotnie wzmacniający rozwój regionów zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. W wyniku pandemii koronawirusa turystyka, a więc tak ważna gałąź gospodarki, znalazła się w kryzysie. To szansa, by przełamać ten gospodarczy impas.

Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza Stowarzyszania Europejskich Komitetów Olimpijskich. Rozgrywane są co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Decyzja o powierzeniu Miastu Kraków i Regionowi Małopolska organizacji III Igrzysk Europejskich zapadła 22 czerwca 2019 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.

I edycja Igrzysk Europejskich odbyła w  się w Baku. Polskę reprezentowało na nich  218 zawodników. Reprezentacja naszego kraju zdobyła 20 medali: 2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych. II edycja miała miejsce w Mińsku. Polskę reprezentowało 151 zawodników. Zdobyliśmy łącznie 14 medali: 3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych. Wielu zawodników, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach osiąga znaczące sukcesy na arenach międzynarodowych i będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach w Tokio.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama