107,6 FM

Sosnowiec. Powstanie klasa o profilu gamingowym

Od września nastoletni entuzjaści e-sportu mogą rozpocząć naukę w pierwszej klasie o takim profilu. Powstała ona w sosnowieckim IX LO im. Wisławy Szymborskiej. Jak zaznaczają przedstawiciele Urzędu Miasta, prawdopodobnie jest to pierwsza taka klasa w Polsce.

Klasa o profilu e-sportowym z technologią multimedialną przyjmie 15 uczniów. Naukę rozpoczną już we wrześniu.

Takie specjalistyczne klasy to wciąż w naszym kraju nowość, a zapotrzebowanie na pracowników e-sportu ciągle rośnie. Taka formuła kształcenia jest więc dla sosnowieckiego liceum szansą na pozyskanie uczniów nie tylko z okolicy, ale z całego województwa.

– Program obejmuje naukę w trybie czteroletniego nauczania e-sportu. Podzielony został na moduły, z których każdy dotyczy innego elementu, np. przygotowanie do rywalizacji e-sportowej pod kątem psychologicznym i kondycyjnym, organizacja turniejów e-sportowych, menedżerstwo e-sportowe, dziennikarstwo e-sportowe, trenerstwo i analiza e-sportowa – mówi Ewelina Stasik, dyrektor IX LO w Sosnowcu.

Każde zajęcia, tak jak w sporcie tradycyjnym, podzielone będą na część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie IX LO będą przygotowani do podjęcia studiów wyższych, realizując zajęcia edukacyjne w zakresie rozszerzonym z informatyki, języka angielskiego oraz matematyki lub wiedzy o społeczeństwie. Profil e-sportowy z technologią multimedialną pozwoli rozwijać młodzieży pasje i otworzy ścieżki kariery, które mogą gwarantować spełnienie ich marzeń.

– Trzeba od razu wyjaśnić, że zajęcia nie dotyczą tylko treningu e-sportowego. Wydaje mi się, że początkowo większość uczniów traktuje nabory do takiej klasy jako dodatkowe godziny treningu w swoją ulubioną grę. Tymczasem to propozycja zupełnie inna, szersza. Chcemy pokazywać ciekawe profesje, szkolić przyszłych specjalistów, wpływać tym samym na rozwój gospodarczy naszego kraju – podkreśla Łukasz Trybuś ze Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych, z którym szkoła współpracuje przy tworzeniu klasy.

– Stereotyp gracza to otyły, spędzający wiele godzin w jednej pozycji człowiek. My staramy się uczniom uświadamiać, że higiena pracy przy komputerze, związana chociażby z oczami, czy z małą i dużą motoryką jest bardzo ważna w kontekście ich przyszłego zdrowia. Dlatego w pierwszym semestrze, jako wprowadzenie do tematyki branży gier i e-sportu, jest to jeden z elementów kluczowych – dodaje Trybuś.

W związku z nowym profilem w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Wisławy Szymborskiej, powstaną także dwie sale: gamingowa oraz streamingowa. Pracownia gamingowa w roku szkolnym 2021/2022 przygotowana będzie dla 15 uczniów. Nie tylko komputery oraz oprogramowanie będą najwyższej jakości, ale także urządzenia peryferyjne, kubełkowe fotele gamingowe, stoły i monitor multimedialny.

– Sala streamingowa będzie przygotowana do transmisji wideo na żywo: odpowiednio wygłuszona i  wyposażona w greenbox, kamery, oświetlenie, komputery. Młodzież będzie miała szansę kształcenia kompetencji multimedialnych w najlepszych warunkach – dodaje dyrektor Stasik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama