107,6 FM

Jak zwalczać chwasty bez chemii?

Choć ich zwalczanie często przypomina walkę z wiatrakami, chwasty to niepożądany element upraw, którego należy się pozbyć. Rosnące w tym samym miejscu co rośliny uprawne byliny często rozprzestrzeniają się w niekontrolowany sposób, który przynosi szkodę uprawom, ograniczając ich wzrost i urodzajność. Mają także ujemny wpływ na różnorodność biologiczną, powodując straty w ekosystemie. Zwalczanie chwastów jest zatem nieodzowne przy produkcji roślinnej. Jeśli zależy Ci na ekologicznych uprawach, należy rozważyć stosowanie innych środków ochrony uprawy niż herbicydy.

Dlaczego chwasty szkodzą uprawom

Chwasty wpływają na obniżkę plonów rolnych. Kiedy występują w bezpośrednim sąsiedztwie upraw, wszystkie rośliny konkurują o dostęp do światła, wody, a także składników odżywczych zawartych w glebie. Niestety, szybszy rozrost początkowy części nadziemnych chwastów oraz korzeni powoduje, że zabierają one roślinom uprawnym potrzebne zasoby poprzez zwiększenie swojej powierzchni. Dodatkowo ich zdolność kiełkowania w zróżnicowanych warunkach, samopylność oraz tempo rozmnażania sprawia, że chwasty rozprzestrzeniają się agresywnie i mogą zahamować zdolności wzrostowe większości gatunków roślin pożytecznych. Stąd tak ważne jest, aby zadbać o regularne odchwaszczenie upraw.

Jak zmniejszyć ilość chwastów?

Działania rolników mają również wpływ na ilość i zagęszczenie chwastów wśród upraw. Ich rozrost można ograniczyć poprzez odpowiednią profilaktykę i zwalczanie mechaniczne. Podczas wykonywanych prac, takich jak zbiory, przechowywanie i transport roślin warto zwrócić baczną uwagę na wymykanie się zarodników czy niepożądanych nasion z materiału siewnego. Należy zwrócić uwagę także na staranne kompostowanie resztek i nawozów, które mogą zawierać zarodniki chwastów. Maszyny oraz urządzenia rolnicze powinny systematycznie czyszczone po użyciu, co także ogranicza przemieszczanie się wegetatywnych części chwastów. Stwierdzono także szybsze wyodrębnianie się kęp chwastów odpornych, kiedy stosowana jest uproszczona uprawa roli typu monokultura czy wieloletnia uprawa tych samych roślin. Dbanie o właściwy płodozmian i uprawę międzyplonów może zredukować zachwaszczenie, podobnie jak stosowanie ściółkowania upraw w postaci biomasy organicznej. Wzrost ilości chwastów obserwuje się także przy zwiększonym udziale zbóż w zasiewach.

Alternatywą dla chemicznych środków chwastobójczych jest także oprysk kwasem pelargonowym. Działa on bardzo skutecznie na części zielone (nadziemne) chwastów, dlatego poradzi sobie z zachwaszczeniem sadów czy upraw między drzewami. Efekty widać już po pierwszym użyciu. Preparat zwalcza chwasty w początkowej fazie rozwoju, stąd nadaje się do oprysków wiosennych przed siewami roślin uprawnych. W przeciwieństwie do znanych herbicydów kwas pelargonowy jest całkowicie bezpieczny w użyciu.

Innowacja w zwalczaniu chwastów

Choć obecnie najpowszechniejszych środkiem zwalczania chwastów są herbicydy, coraz więcej mówi się o ich szkodliwym działaniu dla zdrowia człowieka oraz negatywnym wpływie na środowisko. Szczególnie przy masowych produkcjach rolnych poszukuje się technologii, które pozwolą ograniczyć stosowanie toksycznych środków do tępienia chwastów. Jedną z najnowszych metod jest urządzenie UbiqutekGlide. Pozwala ono zwalczyć chwasty między uprawami w sposób zintegrowany ze sprzętem rolniczym, który jest przyjazny dla środowiska. Technologia polega na wygotowaniu chwastów od wewnątrz: nie tylko ich części naziemnych, ale także korzeni. Na korzyść tej metody przemawia także fakt, że jest wyjątkowo ekologiczna. Do pracy korzysta z odnawialnych źródeł energii, nie wykorzystuje wody, a także nie wymaga wcześniejszego przygotowania samej gleby, co ogranicza jej erozję oraz emisję dwutlenku węgla. Organiczny proces usuwania chwastów pozwala zatem utrzymać optymalną wilgotność gleby, tym samym podnosząc wydajność plonów. Na wygodę użytkowania wpływa także możliwość podłączenia UbiqutekGlide bezpośrednio z traktora oraz szereg zabezpieczeń, dzięki czemu urządzenie może stać się dostępne dla każdego ekologicznego gospodarstwa.

Źródło: https://agronews.com.pl/

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama